Vrzající dům a co s ním
Vrzání, skřípání, praskání a jiné nepříjemné zvuky můžeme poslouchat leda ve strašidelných filmech či hororech. Ovšem ve svém rodinném domě si podobné zvukové efekty určitě nikdo nepřeje.
Zdrojem vrzání v domě může být ledacos, ale nejčastěji se tyto zvuky ozývají při chůzi po podlaze a schodech, nebo při manipulaci s dveřmi a okny. Odstranit příčiny vrzání je proto v zájmu každého majitele domu a ve většině případů se to podaří jednodušeji, než byste si mohli myslet. Tak například dveře vržou hlavně díky suchým pantům.
Stačí dveře vysadit, namazat vhodnou vazelínou jak panty na zárubních, tak na dveřích a dveře umístit zpět. Na toto propmazání se používají speciální směsi, pasty aj. Pokud nic po ruce nemáte a chcete se rychle zbavit nepříjemného vrzání, můžete mezi panty nadrolit trochu grafitu. Dokonce i drobná vrstva vás zbaví vrzání. Jedná se ovšem o dočasné řešení, vazelína by zde měla představovat nejjistější řešení.
Poté s dveřmi několikrát zahýbeme, aby se vazelína dostala do všech záhybů a máme po starostech. Pokud nemáte k dispozici vazelínu, nebo olej, postačí jako provizorní řešení kousek sádla či jiného tuku. Pro krátkodobé odstranění vrzání mnohdy postačí dveře pouze mírně povysadit, podložit je kouskem dřeva, namazat panty a dveře vrátit do původní správné polohy. Naprosto stejným způsobem postupujeme u oken.
Co s vrzající podlahou?
Vrzající podlaha se nejvíce vyskytuje ve starších domech, ve kterých se budovaly prkenné podlahy. Dřevo časem vysychá, ztrácí pružnost, což se projevuje různými vrzavými a skřípavými zvuky při každém kroku. Podobně je tomu i u starých dřevěných schodů. Pokud není dřevo napadané houbou, plísní nebo dřevokaznými hmyzem, je zbytečné, se takové podlahy zbavovat. Často stačí jen vhodná podlahová krytina. Zejména koberec dokáže pohlcovat nepříjemné zvuky a tlumit kročejový hluk. Stane se i dobrým izolačním prvkem, který nejen tlumí zvuky, ale udržuje i teplo, což ocení hlavně naše děti hrající si téměř výhradně na zemi.
Časem může začít vrzat i plovoucí podlaha, a to dřevěná i laminátová. Na vině je rozpínání a smršťování podlahy v důsledku změn klimatu, kdy se neustálým pohybem postupně uvolní spoje mezi díly podlahy. Zbavit se vrzání můžeme jednoduše tak, že v místě, kde se deska nejvíce prohýbá a vyluzuje vrzání, vyvrtáme dírku až do podkladu a do ní zavrtáme šroub, kterým díl přitáhneme. Hlavičku šroubu zakryjeme tmelem, který po vytvrdnutí zbrousíme do roviny s podlahou.
Zdroj obrázků: Pixabay.com
Zanechat odpověď