Jak si poradit s vrzajícími dveřmi

Pokud čelíte neustálým dotazům vaší manželky, kdy už konečně přestanou ty dveře vrzat, může vás uklidnit, že nejste sami. Výmluvy na nedostatek času či na chybějící vhodné mazivo samozřejmě dlouho neobstojí.


Ovšem ruku na srdce, určitě i vás samotné musí kvílivé pazvuky při každém otevření a zavření dveří rozčilovat. Přitom je řešení naprosto jednoduché, rychlé a účinné. Stačí jen trocha trpělivosti, špetka šikovnosti a nějaké mazivo se najde třeba v kuchyni.

Jak se s vrzáním vypořádat

V první řadě musíme dveře vysadit z pantů, správně řečeno ze závěsů. Pokud se jedná o těžké například bezpečnostní dveře, není to mnohdy snadné, ale můžeme si pomoci například vhodným páčidlem, kterým dveře podložíme a nohou je zvedáme jako páku. Stačí k tomu například pevná lať či montážní páka na pneumatiky našeho auta, jejíž jeden konec zasuneme pod dveře, doprostřed pod ní vložíme druhou lať či páku a na přizvednutý konec šlápneme nohou. Obdobně lze postupovat při opětovném nasazování dveří zpět do pantů.

door-690704_960_720

Čím panty mazat

Existují celá řada možností, jak nepříjemné vrzání odstranit, aby nás již nerušilo, a také aby hladký a neslyšný pohyb dveří vydržel co nejdelší čas. Pokud použijeme tuhá maziva, lehce jimi potřeme jak panty upevněné v zárubních, tak i otvory pantů na dveřích.

Můžeme použít následující mazadla:

  • opravářská vazelína
  • indulona nebo jiný pleťový krém
  • vepřové sádlo
  • grafit
  • silikonový olej
  • motorový olej
  • stolní olej

Až panty namažeme, může nám radost kalit obava, že neslyšně se pohybující dveře usnadní přístup zlodějovi, nebo nám dveře budou práskat při průvanu. Tato rizika lze jednoduše odstranit následujícím způsobem:

pexels-photo

V pohyblivém pantu povrtáme shora otvor až do jádra pevného pantu, ve kterém poté vyřízneme závitníkem závit. Šroubek pak projde otvorem v pohyblivém pantu a zašroubujeme ho do závitu v pevném pantu.

Aby se lehce fungující dveře nekontrolovaně nepohybovaly při průvanu, můžeme pod ně zasunout gumovou zarážku, která dveře v klidu udrží.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..