Vrzající dům a co s ním

Vrzání, skřípání, praskání a jiné nepříjemné zvuky můžeme poslouchat leda ve strašidelných filmech či hororech. Ovšem ve svém rodinném domě si podobné zvukové efekty určitě nikdo nepřeje.


Zdrojem vrzání v domě může být ledacos, ale nejčastěji se tyto zvuky ozývají při chůzi po podlaze a schodech, nebo při manipulaci s dveřmi a okny. Odstranit příčiny vrzání je proto v zájmu každého majitele domu a ve většině případů se to podaří jednodušeji, než byste si mohli myslet. Tak například dveře vržou hlavně díky suchým pantům.

door-524236_1280

Stačí dveře vysadit, namazat vhodnou vazelínou jak panty na zárubních, tak na dveřích a dveře umístit zpět. Na toto propmazání se používají speciální směsi, pasty aj. Pokud nic po ruce nemáte a chcete se rychle zbavit nepříjemného vrzání, můžete mezi panty nadrolit trochu grafitu. Dokonce i drobná vrstva vás zbaví vrzání. Jedná se ovšem o dočasné řešení, vazelína by zde měla představovat nejjistější řešení.

handle-432289_1280

Poté s dveřmi několikrát zahýbeme, aby se vazelína dostala do všech záhybů a máme po starostech. Pokud nemáte k dispozici vazelínu, nebo olej, postačí jako provizorní řešení kousek sádla či jiného tuku. Pro krátkodobé odstranění vrzání mnohdy postačí dveře pouze mírně povysadit, podložit je kouskem dřeva, namazat panty a dveře vrátit do původní správné polohy. Naprosto stejným způsobem postupujeme u oken.

shutters-780043_1280

 

Co s vrzající podlahou?

Vrzající podlaha se nejvíce vyskytuje ve starších domech, ve kterých se budovaly prkenné podlahy. Dřevo časem vysychá, ztrácí pružnost, což se projevuje různými vrzavými a skřípavými zvuky při každém kroku. Podobně je tomu i u starých dřevěných schodů. Pokud není dřevo napadané houbou, plísní nebo dřevokaznými hmyzem, je zbytečné, se takové podlahy zbavovat. Často stačí jen vhodná podlahová krytina. Zejména koberec dokáže pohlcovat nepříjemné zvuky a tlumit kročejový hluk. Stane se i dobrým izolačním prvkem, který nejen tlumí zvuky, ale udržuje i teplo, což ocení hlavně naše děti hrající si téměř výhradně na zemi.

spring-647269_1280
Časem může začít vrzat i plovoucí podlaha, a to dřevěná i laminátová. Na vině je rozpínání a smršťování podlahy v důsledku změn klimatu, kdy se neustálým pohybem postupně uvolní spoje mezi díly podlahy. Zbavit se vrzání můžeme jednoduše tak, že v místě, kde se deska nejvíce prohýbá a vyluzuje vrzání, vyvrtáme dírku až do podkladu a do ní zavrtáme šroub, kterým díl přitáhneme. Hlavičku šroubu zakryjeme tmelem, který po vytvrdnutí zbrousíme do roviny s podlahou.

Zdroj obrázků: Pixabay.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..