Netřeba hned všechno sekat

Téměř každý zahrádkář touží po tom, aby jeho zahrádka pěkně vypadala. A ve většině případů pěkná zahrádka znamená úhledně vyrovnané a důkladně vypleté záhony zeleniny a rovný zelený trávník bez smítka plevele. Přestože se tváříme, že do zahrady chodíme, abychom byli v přírodě, takové zahrady s přírodou nemají mnoho společného. Sice si vypěstujeme ovoce a zeleninu pro svoji potřebu, ale vše je jakési umělé. A ve své snaze o realizaci naší představy o dokonalosti sami se připravujeme o mnohé dobré, co by nám naše zahrada chtěla nabídnout.


Říká se, že když vám na zahradě vyroste něco, co jste nesázeli, je to určeno pro vás, pro vaše zdraví. No zahrádkáři spíše takové nesazené květiny a rostliny označují za plevel a tu nemilosrdně odstraňují. Piplají „kulturní plodiny“, tedy to, co sami dali do země. Vedou boj s přírodou a když se kácí les, létají třísky, či spíše, když se seká trávník, létají léčivky.

Přesně tak, mnohé barevné květy v trávníku představují byliny s léčivými účinky a můžeme mít z nich užitek, když je necháme dorůst a sesbíráme listy, květy či kořeny, podle druhu rostliny. Můžeme si z nich připravovat čaje, odvary, krémy či tinktury a používat je preventivně nebo v době akutní potřeby. Listy jitrocele jsou vhodné na ošetření poraněných prstů, myší ocásek zase nabízí listy na skvělý čaj, stejně jako hlávky lucerny. Řepík lékařský už podle názvu je užitečný na nemoci dýchacích cest.

margarety

Pestrobarevné léčivé rostliny v trávníku jej činí krásnějším, nejen užitečným. K nejkrásnějším i nejužitečnějším patří měsíček lékařský, považovaný některými bylinkáři za univerzální prostředek na problémy kůže a kloubů či krve. Účinné jsou nejen listy zpracovány do pesta, ale i květiny. Krém z měsíčku lékařského si sice můžete koupit, ale proč si ho nevyrobit doma? Poraněná pokožka, bolavé klouby rukou, spáleniny od slunce či jiné podobné problémy se v zahrádce vyskytují často, proč je tedy nevyléčit prostředky naší zahrady?

Související:  Co s listím na zahradě

louka

Abyste mohli ve své zahrádce pěstovat a pak využívat léčivé rostliny, nemusíte si nechat celý trávník přerůst „přes hlavu“. Klidně sekejte trávu každý týden. Úplně postačí, když v místě výskytu léčivých rostlin necháte malé ostrůvky vyšší trávy. Kromě zásobárny léčivých bylin také poskytnete místo pro včely a čmeláky, tedy důležité opylovače pro vaše pěstované rostliny a stromy. A v neposlední řadě, ne jen úhledně zarovnaná zelená tráva, ale i pestrobarevná květnatá louka v zahradě dobře vypadá. Zkuste, určitě nebudete litovat.