Foukaná izolace: zbytečný výdaj nebo úspora energie?

V souvislosti s rostoucími náklady na energie, se stále více majitelů nemovitostí snaží spořit. Jednou z nejrozšířenějších variant je zateplování objektů. Zateplovat lze různými způsoby.


5037306717_5251640836_zNejznámější je zřejmě zateplování vnější fasády domů polystyrenovými deskami, na které se aplikuje slabá omítka. Vedle vnějšího zateplování lze však použít i zateplení domu zevnitř, což je případ tzv. foukané izolace.

Co je foukaná izolace

V podstatě se jedná o velice chytrou pěnu. Této izolace se používá především k zateplování střech a štítových stěn. Na vnitřní stranu střechy nebo stěny se nastříká speciální pěna, která ihned po nástřiku začne expandovat. Vyplňuje všechny spáry a dutiny a je proto ideální k zateplení i těžko přístupných míst. Pěna je vzduchotěsná, voděodolná a vodu nenasákává. Je odolná i proti škodlivému hmyzu a myším. Díky těmto vlastnostem lze chytrou izolační pěnu použít i u základů domu, jelikož izoluje dům proti podzemní vodě a zemní vlhkosti. Vzduchotěsnost znemožňuje únik vzduchu a eliminuje všechny tepelné mosty. Dům je tímto způsobem utěsněn zevnitř i z exteriéru.

Po vytvrdnutí lze pěnu řezat podobně jako známou montážní pěnu, takže nečiní potíže při obkládání zaizolované stěny.

Lze foukanou izolací ušetřit?

Ceny za chytrou pěnu jsou různé, jednak vzhledem k různosti dodavatelů, a jednak svým složením. Obecně ale platí, že vložená investice se vrátí nejpozději do pěti let. Jelikož se izolační vlastnosti pěny ani po letech nemění, ušetříte v dalších letech až desítky procent na nákladech za vytápění domu. Úspory energií se pohybují kolem 50% ušetřených nákladů na vytápění.

2151947557_a65a9ccffb_z

Díky maximálnímu utěsnění a vyplnění každé škvíry, zabraňuje foukaná izolace vzniku tepelných mostů, čímž se výrazně snižují náklady na energie jak z dlouhodobého, tak i z krátkodobého hlediska. Teplo totiž nemá kudy unikat, takže tato varianta zateplení je vhodná pro každý dům, především pro nízkoenergetické a pasivní domy.

Výhodou foukané izolace je, že ji lze aplikovat kdykoliv bez nutnosti stavebních úprav nebo stavby lešení. Proto je vhodná pro rodinné domy jak při jejich stavbě, tak po dokončení nebo v rámci rekonstrukce. Vzhledem k tomu, že foukaná izolace vám vydrží v nezměněném stavu na celý život, jedná se skutečně o efektivní investici.

Zdroj: flickr.com (mark nichols, ilovebutter, YourLowMortgage)
Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..