Jak na vosy a sršně v domě i na zahradě

Až vás začnou na zahradě obtěžovat vosy nebo sršni, nemusíte mít obavu, že byste při odstraňování jejich hnízd porušovali nějaké předpisy. Vosa a sršeň nejsou chráněnými živočichy, takže pokud by vás bezprostředně ohrožovaly, můžete je šetrným způsobem zlikvidovat. Kdo by se chtěl dozvědět o těchto tvorech něco více, tak zjistí, že vosa obecná je nejhojnější evropský druh vosy.


Nejvíce škodí tím, že se živí ovocem, které tak ničí. Pro člověka jsou nepříjemné hlavně svým žihadlem, které je však nebezpečné jen pro alergiky. Žijí ve stavbách, které si budují z papírové hmoty, vyrobené ze starého dřeva. Na rozdíl od včel přezimují. Sršeň obecná je největší druh vosy. Na rozdíl od vos v zimě přežívají jen sršní královny. Sršni škodí stejně jako vosy, žihadlo mají větší, ale méně toxické. Nejvíce jedu obsahuje žihadlo včely medonosné. Sršeň si na rozdíl od vosy člověka moc nevšímá, horší je to v případě přiblížení se k jejich hnízdu. Živí se také ovocem, ale také jiným hmyzem.

495173750_c615ddc597_o
Nejvíce začínají vosy a sršni obtěžovat na podzim při dozrávání ovoce. Na obranu před nimi existuje spousta lidový rad. Především se zavěšují různé lapače, například z lahví, kam se naleje sirup, nebo pivo, případně nálev zhotovený pro nakládání okurek či ovoce. Spolehlivým odpuzovačem jsou repelenty, nebo také rozkrojený citron, do kterého se zapíchá několik hřebíčků, myšleno koření. Osvědčil se i mrazící spray, který po přímém zásahu vosu nerozdráždí, ale paralyzuje.

6285350761_47edbbb536_o

Podobně působí i biolit. Je to sice kruté zabíjení, ovšem v případě ohrožení například malých dětí je to účinný a nutný prostředek. Nejlepším a bezpracným způsobem, jak se zbavit sršnů je nějaký predátor, u sršňů je to hlavně kos. Pokud budete kosy na svou zahradu lákat, budete je v zimě přikrmovat, odmění se vám zejména na jaře tím, že se po zimě budou chtít posílit. Sršně jsou pro ně vítanou pochoutkou a zároveň se zbavíte i vos.

14451103544_50c59326af_h
Vosí nebo sršní hnízda můžete objevit na půdě, ve zdi, ve stromech nebo také v zemi. Hnízda jsou jednoletá a po sezóně zůstávají trvale prázdná. Pokud vám vadí, můžete je zničit nejlépe ve dne, protože většina produktivního hmyzu je mimo hnízdo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..