Jak renovovat vanu

Máte-li v koupelně vanu již řadu let, můžete na ní pozorovat příznaky opotřebení. U klasických plechových van to nejčastěji bývá odřený či odloupnutý smalt. Drobnější poškození nemusí být důvodem k vyhození vany a pořizování nové. Vanu si můžete totiž zrenovovat, takže po pečlivě provedené opravě bude vana zase jako nová, aniž byste cokoliv poznali. Renovovaná vana vydrží téměř stejně dlouhou dobu jako vana nová. Renovaci vany lze provést různým způsobem.


Oprava smaltu

5034602141_716949f937_z (1)Menší opravy smaltu lze zvládnout svépomocí. U akrylátové vany je to jednodušší, ovšem opravit lze pouze menší škrábance do hloubky cca jednoho milimetru. Poškrábané místo se nejdříve obrousí jemným brusným papírem a poté rozleští jemnou leštící pastou. Rozleštit lze ovšem pouze povrchový akrylát, nikoliv podkladní materiál.

U smaltované vany postupujeme podobně. Nejprve celou vanu pečlivě odmastíme, umyjeme a ošetříme prostředkem na vodní kámen, zvláště pečlivě místa s poškozeným smaltem. Teprve po úplné vyschnutí vany poškozená místa obrousíme jemným smirkem včetně okolního smaltu. Pak naneseme opravný tmel, který musí dostatečně zatuhnout.

Prostředků k opravám vany je na trhu dostatek, ať už v podobě opravářských smaltů, sprejů nebo speciálních barev, které však tvrdnou i několik dnů. Při větším rozsahu poškození je asi lepší uvažovat o firmě, která vanu zrenovuje vyvložkováním.

Renovace nástřikem

Nástřikem lze zahladit nečistoty, praskliny, drsnost, pórovitost či drobné otlučeniny. Povrch je po nástřiku lesklý a můžete si vybrat i odstín podle svého vkusu. Od zářivě bílého, přes béžový až po modrý či jiný. Nástřik vyniká stálostí, trvanlivostí a životností až 15 let, přičemž specializované firmy poskytují záruku v délce 18 měsíců. Dokonalé vytrzení vyžaduje minimálně 72 hodin. Celá procedura zahrnující broušení, vyrovnání spádovitosti a samotný nástřik trvá přibližně dvě hodiny.

bathroom-393388_640

 

Akrylátová vložka

Renovace pomocí akrylátové vložky se obejde bez bourání a jiné špíny. Vana je pak jako nová a použitelná za 24 hodin. Celý proces trvá zhruba 3 hodiny a životnost akrylátové vany je prakticky neomezená.

bath-753272_640

Princip spočívá v nalepení akrylátové vložky do staré vany. Předností akrylátové vložky je příjemný pocit při dotyku s tělem a díky dokonalé izolaci vana nestudí a drží dlouho teplo.

Zdroj obrázků: flickr. com (Vilseskogen)
Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..