Jak zařídit obývací pokoj

Aby bylo možné řádně naplánovat obývací pokoj, je třeba vytvořit pro sebe jasný seznam funkcí, které mají být provedeny v místnosti. Jak již název napovídá, jde tradičně o místo pro příjem hostů. Je důležité popřemýšlet i o tom, jak často budete mít hosty, v jakém množství a jakou preferujete zábavu – takže seznam věcí, bez něhož v obývacím pokoji se neobejdete: stojan na deskové hry, bar, stolek s přehrávačem nebo s TV.


Stejně tak je důležité myslet na každodenní použití v místnosti: v případě, že se zde bude nacházet knihovna, v tom případě, musíte určit místo pro čtení (gauč či křeslo, lampa). Pokud chcete v obývacím pokoji pracovat – kompaktní pracovní prostor a výstup pro laptop; pakliže budete často sledovat televizi nebo filmy, určete si zónu pro umění.

Zónování

Vzhledem k tomu, že se zpravidla jedná o největší místnost v bytě, je nutné pečlivě zvážit, jak ji používat na maximum. V nových domech, kde tvar místností je do čtverce, je zařizování jednodušší: široký obývací pokoj snadno rozdělíte do zón (pracoviště, posezení, knihovna, bar) vysoký stojan, pohovka a TV, pokud je zde prostor pro jídelním kout, počítáme i s jídelním stolem.

Osvětlení

Osvětlení by mělo být v harmonii s jeho zónováním: začneme stropním svítidlem, v místech k práci a čtení by se mělo využít směrové světlo – stojací lampy nebo stolní lampy. Je-li okno v místnosti malé, pokuste odhrnout své těžké závěsy, nechte proudit do pokoje přirozené světlo. Vytvořte prostor lehčí, opticky vám ho zvětší zrcadla nebo nábytek se zrcadlovými dveřmi.

Symetrie a asymetrie

Symetrické uspořádání je tradiční pro interiéry v klasickém stylu a moderní obytné prostory. Uspořádanost (např. úhledně zavěšeny nebo zarámované fotografie), asymetrie – věci nedají jednotu (skříň po babičce stojí vedle pohovky z IKEA a stolu z blešího trhu v Paříži). Symetrie v uspořádání nábytku není v rozporu s jeho rozmanitosti: židle mohou být uspořádány souměrně a tak se lišit ve tvaru, stylu a barvě. Asymetrický interiér vypadá harmonický, pokud je kladen důraz na nějakou mimořádnou věc – umělecké dílo nebo lampu. Obývací pokoj je snad jediné místo v domě, kde si můžete pověsit svůj oblíbený obraz, sbírku botanických tisků, dát do okna abstraktní sochu nebo položit na prádelník sbírku porcelánových psů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..