Jak správně vybrat kvalitní matraci

Spánek tvoří okolo třiceti procent našeho života, a proto bychom si měli dát tu práci, a měli bychom si vytvořit ty co možná nejideálnější podmínky. Kvalitu spánku pochopitelně ovlivňuje i matrace, jejímuž výběru je věnován následující článek. Pro začátek si shrňme, že matrace není položkou, která by se kupovala na několik málo měsíců, takže se vyplatí do ní investovat i větší částku, a zároveň byste si před výběrem nové matrace měli uvědomit, co vám na té staré vadilo.

    1. Vytvořte si ideální podmínky pro spánek

Ještě před tím, než začneme matraci vybírat, je vhodné ujasnit si, jaké podmínky jsou pro spánek ideální. Ideální je mít oddělenou ložnici, která by měla být dobře větraná a především by neměla být přetopená. Zároveň je důležité oddělit práci a spánek, takže pokud tuto možnost nemáte, alespoň si netahejte práci do postele. Kromě výběru matrace hraje značnou roli i výběr postele, jejíž rošt by měl být dobře větraný a zároveň by pod postelí neměl být nepořádek, ve kterém by se mohli množit roztoči.

matraceno_konske-zine

    1. Výběr samotné matrace

Krátce jsme si shrnuli, co kromě matrace ovlivňuje kvalitu spánku. Nyní se pojďme podívat na to, jak vybrat kvalitní matraci. Na dnešním trhu je pestrá nabídka různých typů matrací z různých materiálů, od matrací pružinových, přes pěnové, sendvičové, až po matrace z koňských žíní.

Samotný výběr matrace pak ovlivňuje převážně pět následujících faktorů – podklad pod matrací, hmotnost osoby, pro kterou se matrace kupuje, výška matrace, tuhost matrace, a také maximální výška investice. Není vůbec na škodu, zkusit si na matraci v obchodě na delší dobu lehnout a zároveň je důležité brát v potaz, že může chvíli trvat, než si vaše tělo na novou matraci zvykne.

      1. Tuhost matrace

Jedním z nejdůležitějších aspektů při výběru matrace je její tuhost. Ta by se měla odvíjet především podle toho, v jaké pozici nejčastěji spíme. Při spánku na zádech bychom měli volit matraci tvrdší, která poskytne dostatečnou oporu vaší páteři. Ten, kdo spí na boku, by pak měl uvažovat spíše o matraci středně tvrdé až měkké, jelikož zde je matrace nerovnoměrně zatížena a příliš tvrdá matrace by mohla uvádět páteř do nepřirozené polohy. Spíte-li na břiše, či často střídáte polohy, pak se dívejte na matrace středně tvrdé.

V zásadě dělíme matrace do pěti kategorií tuhosti. Matrace o tuhosti 1 jsou ty nejměkčí a řadí se sem matrace latexové a v některých případech i matrace z líné či studené pěny. O stupeň vyšší tuhost je zároveň tuhostí nejvíce zastoupenou. Do výčtu jejich zástupců se řadí matrace taštičkové a sendvičové, matrace ze studené pěny a bio pěny a některé druhy matrací latexových. V kategorii tuhosti 3 mohou být zahrnuty prakticky všechny typy matrací a zde je důležité si uvědomit, že zatímco pro osoby lehčí se tyto matrace mohou zdát jako tvrdé, osobami vyšších váhových kategorií mohou být vnímány jako měkké. Matrace o tuhosti 4 a 5 jsou pak zpravidla určeny pro osoby s vyšší hmotností.

Co se týče výběru tuhosti matrace, zvážit byste měli i svoji hmotnost, jelikož člověk o váze 50 kg bude mít ze stejné matrace diametrálně odlišný pocit než člověk dvakrát tak těžký (ten ji bude vnímat jako měkčí). Z tohoto důvodu udávají někteří výrobci tuhost matrace na základě BMI (hmotnostní index).

Za zmínění rozhodně stojí i takzvaná dvojí tuhost matrací. Jedná se o matrace, jejichž každá strana se vyznačuje jinou tuhostí (většinou se jedná o kombinaci tuhostí 2 a 3, které budou vyhovovat většině lidí). Tyto matrace jsou ze zřejmých důvodů známé také jako matrace partnerské.

matraceno_Matrace Premium - MABO

    1. Výška matrace

Dalším z aspektů, které je nezbytné při výběru matrace zohlednit, je její výška. U nízké matrace je daleko vyšší pravděpodobnost, že ve spánku ucítíte nerovnosti podkladu. Je tedy možné říci, že čím vyšší je matrace, tím méně kvalitní může být podklad. U vyšších matrací si však dejte pozor na to, aby byla z boku dostatečně ukotvena rámem postele. Vyšší matrace jsou totiž většinou sendvičového typu, přičemž každá vrstva má svůj určitý úkol. Příliš nízký rám, tedy nedostatečné zapření matrace, však může jednotlivé vrstvy znehodnotit. Trochu zobecněně se dá říci, že matrace o výšce 10 až 15 cm jsou vhodné na občasné přespání a matrace o výšce 16 až 24 cm pak představují ideální poměr mezi kvalitou a cenovou dostupností. V manželských ložích bychom pak nikdy neměli kombinovat dvě matrace od dvou různých výrobců, jelikož jejich výška nebude nikdy naprosto stejná.

matraceno_matrace-relax

    1. Typ matrace

Typ matrace bychom měli vybírat především dle typu roštu. Pružinové a taštičkové matrace by měly být uloženy na pevné podložce, přičemž se pochopitelně nemusíte obávat plísní, jelikož tyto matrace výborně větrají. U tohoto typu matrací se však vždy vyvarujte roštů polohovacích.

U sendvičových PUR matrací patří mezi ideální podklad pevné a polohovací rošty. Vyvarovat byste se pak měli motorově polohovacích roštů (a to platí dvojnásob, pokud mají jádro z kokosových vláken). Pěnové matrace (latex, BIO pěna, studená pěna) je pak možné umístit na jakýkoliv typ roštu.

    1. Další aspekty

Ačkoliv stále platí, že za vyšší cenu dostanete většinou kvalitnější produkt, nemusíte se obávat toho, že by vás kvalitní matrace stála nekřesťanské peníze. Problematický pak může být výběr matrace do dvojlůžka. Měli byste se držet toho, že pokud nemáte postel do 140 cm šířky, tak je vždy vhodnější koupit dvě matrace od stejného výrobce, jelikož každý z vás bude potřebovat trochu jinou tuhost matrace. Posledním důležitým bodem, který je třeba zohlednit, je potah matrace. Ten by měl být prodyšný a zároveň by měl být schopen odvádět vlhkost. Zároveň by měl být snímatelný, aby bylo možné ho vyprat, a snést by měl i teplotu okolo 60° C.

Na závěr je vhodné zmínit, že u dnešních matrací si již můžete dopřát takřka nadstandardní vlastnosti. Sem se řadí například matrace s letní a zimní stranou, či dokonce úpravou potahů, které bývají často antiseptické (či antialergické) nebo mívají různé chladivé či naopak hřejivé vlastnosti. Životnost matrací se pak pohybuje okolo 5 až 10 let, přičemž by se po této době měla vyměnit, a to nejen z hygienických důvodů.



Označení:  , , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..