Je vaše zdivo v dobré kondici?

S příchodem jara, slunných dnů a veselejší nálady přichází období venkovních prací a péče o své obydlí. Nejen trávník je potřeba pohrabat a zasadit nové rostlinky do svých záhonů, ale svoji péči si zaslouží i samotná nemovitost.

Přes zimu na ni působily nejrůznější povětrnostní vlivy, které za sebou mohly zanechat i trvalejší následky. Pojďme se konkrétně podívat na venkovní omítku a zdivo. Zdivo je obecně náchylné na vlhkost. A ta v zimních (a nakonec i podzimních) měsících působí mnohem intenzivněji než za letních parných dnů. Pokud vaše zdivo není dostatečně proti vlhkosti ošetřeno, měli byste zbystřit.

Odloupává se omítka a proniká vlhkost?

První indikátory, které říkají, že je se zdivem něco v nepořádku, jsou viditelné i na první pohled. Z vnější strany zdiva to je odloupávající se omítka. Teoreticky ještě nemusí být vlhkostí zasaženo zdivo, avšak omítka tvoří jakousi ochrannou vrstvu, která když chybí, okolí na něj působní ve značně větší míře. Omítka může být jen nekvalitní a samovolně se odloupávat, nicméně je dobré zpozornět, jestli na vině opravdu není právě vlhkost.

Z vnitřní strany zdiva jsou to zase plísně a barevné mapy. To už je jasná známka toho, že vlhkost zde přebrala vedení, zásadně poškodila zdivo a obývání takové místnosti značně znepříjemnila.

Ochrana zdiva

Jak je vlastně chráněné zdivo proti vlhkosti? Již jsme si výše zmínili omítku. Ta je technicky tou prvotní bariérou, kterou vlhkost překonává. Vedle klasických omítek existují takzvané sanační omítky. Ty jsou většinou použity v interiéru, avšak existují i varianty do exteriéru. Sanační omítka má speciální vlastnosti, díky kterým vlhkost skrz neprostupuje a naopak ji umožňuje se dobře odpařovat.

Však tou nejzásadnější ochranou zdiva proti vlhkosti je hydroizolace. Hydroizolace zdiva je jinými slovy ochranná vrstva, která chrání zdivo právě proti vlhkosti. Taková izolace má jasný účel a vlastnosti – vytvořit nepropustnou bariéru, přes kterou se okolní vlhkost do zdiva nedostane.

Související:  CAD programy a týmové projektování: jak si ulehčit práci?

Má vaše zdivo potřebnou hydroizolaci?

Pokud má vaše zdivo aplikovanou hydroizolační vrstvu, pak je velká pravděpodobnost, že se vám výše uvedené problémy vyhnou. Bohužel však existují nemovitosti/objekty, které buď hydroizolační vrstvu mají nedostatečnou či nesprávně aplikovanou, nebo dokonce ji nemají vůbec. Pak nezbyde nic jiného, než pomocí speciálních sanačních technik do existujícího zdiva izolační složku dodat ex-post. Injektáž zdiva, svislá hydroizolace, narážení plechů – to jsou například způsoby, kterými lze chybějící hydroizolaci dodatečně řešit.