Za okny podzim, v ložnici příjemně

Pohled do kalendáře i na venkovní teploměr říkají jedno: toto léto už skončilo, začíná sychravý podzim. Staré pranostiky by vás poslali k vyhřáté peci ale my máme pro vás lepší typ. Nebojte se, nebudeme vám doporučovat výměnu kotle ani dodavatele energie. Příjemné pocity pohody si dokážete navodit lehce a snadno i vy sami.

Základem dobré nálady pro celý den je dobře se vyspat. To znamená, že v posteli vás nic netlačí, ani matrace ani vás nebolí krk, protože máte správné péřové polštáře, které podepírají jak vaše záda, tak hlavu a krk ve správné poloze a je jedno, zda spíte na zádech nebo je vaší oblíbenou polohou spánek na boku.

Dobře se vyspat také znamená, že máte v ložnici nastavenou správnou teplotu. Pro každého to může být jiná hodnota, tu svou teplotu si musíte zjistit sami, ale nejčastějším nešvarem je přetápění. Jestliže v obýváku se vám pohodlně sedí u televize nebo s knihou v ruce při teplotě kolem 24°C, tak spát v takovém prostředí byste neměli. Zbytečné se zpotíte, nezachrání to ani péřové přikrývky a saténové povlečení. Pro spánek je mnohem vhodnější teplota kolem 17 °C, pro někoho možná ještě trochu méně. Navíc je známo, že při nižší teplotě se tělo lépe regeneruje a i když nejste vrcholový sportovec, k nějakému opotřebení vašeho těla přes den dochází a není nad to dát si přes noc své tělo zase trochu do pořádku. Máte na to necelou třetinu dne, využijte ji naplno a hlavně příjemně!

Ovšem nejen tělo si potřebuje odpočinout, také hlava. Mozek dostává přes den nespočet podnětů, ani si to neuvědomujeme, které musí zpracovat a vyhodnotit. Je to celkem zátěž, však kolikrát jste přišli odpoledne z práce utahaní a sekli se sebou na gauč, ani se nehnuli? A ne vždy to bylo po štípání dříví. I duševní práce dá zabrat, pak jsou tu ještě děti a běžné rodinné starosti. Tak kdy si má vaše hlava odpočinou, když ne v noci?

Proto byste se neměli nechat vyrušovat v ložnici rádiem, televizí a už vůbec ne počítačem nebo mobilem. To jsou všechno věci, které patří do obývacího pokoje nebo pracovny. Stačí, že je v posteli nebo u nočního stolku používá váš partner a už neusnete přirozeně, podvědomě vnímáte sice slabé, ale zvuky a taky barvu světel. Mozek dostává zase podněty a spánek je plytký, neodpočinete si. Daleko lepší je si v posteli vzít do ruky dobrou knihu a přečíst si pár stránek, než na vás přijde spaní.

Některé zdroje uvádějí, že kvalitu spánku zhoršuje i budík u postele. Ani ne váš vnitřní hlas, který říká, že ráno bude zase zvonit, jako jeho projev. U mechanického budíku jsou to sic tiché, ale pravidelné zvuky, u elektronického či mobilu jeho elektromagnetické záření v blízkosti hlavy. Dáte-li si budík trochu dál, máte alespoň jistotu, že abyste jeho nepříjemné zvuky ráno umlčeli, musíte z postele skutečně vstát a už nezaspíte.

V neposlední řadě za špatný spánek mohou i nekvalitní okna. Propouštějí zvuky z ulice a světla lamp i projíždějících aut. Proto by pokoj na spaní měl být orientován nejen na východ, aby vás probouzelo Slunce, ale také do klidnějších oblastí. Máte-li východní okno do zahrady a v ní vám nesvítí žádné solární světlo ani neštěká (sousedův) pes, máte vyhráno. Nebo musíte mít kvalitní okna nejlépe s izolačním trojsklem a na nich neprůsvitné žaluzie nebo závěsy.

Teď už jen stačí položit svou znavenou hlavu na kvalitní péřový polštář, zakrýt se péřovou přikrývkou v příjemném povlečení a v duchu probrat celý uplynulý den, připomenout si jeho příjemné chvilky a než se dostanete k plánu na den zítřejší, budete se vznášet na vlnách snů a odpočinku. Tak vám přejeme příjemnou a dobrou noc a nenechte se ničím a nikým rušit.

Označení:  , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..