Kolečko na solární pohon

Svět je plný solárních zařízení. Solární elektrárny namísto obilných polí, solární osvětlení, solární letadla, solární vojávímco. Ale slyšeli jste i tom, že by Slunce pohánělo kolečko? Elektrické kolečko samozřejmě. Tak o elektrickém kolečku Motúčko jsem psal i já, je to naše standardní vybavení zahrady. Ale umíte si představit toto elektrické kolečko na solární pohon? Jaké velký by musely být solární články, aby dodaly dost energie pro napájení silného elektromotoru? Umíte si představit kolečko jako solární plachetnici? Nebo jak vlastně může Slunce napájet elektrické kolečko?


Motúčko za sebou netáhne kabel, ale napájí ho akumulátor. A ten je třeba občas nabíjet. Jak často, to záleží na tom, jak často či velmi Motúčko používáte. Plně nabitý akumulátor vydrží pohánět Motúčko i jeho obsluhu takových šest hodin, u polovybité baterie si všimnete mírné zpomalení jízdy kolečka, zejména s nákladem do kopce. To je stav, kdy se vyplatí baterii dobít.

Nemusíte používat pouze nabíječku napájenou z elektrické sítě. A pokud máte chatu či zahradu na místě, kde není elektrická síť zavedena, ani nemůžete. Akumulátor bez problémů nabijete solární nabíječkou.

Solární Motúčko

Já jsem si vybral 4 W solární panel v skládacím kufříkovém provedení. Je to rozměrový i cenový kompromis mezi 2W, 4W a 7W provedením. Plastový vnější obal chrání solární panely před poškozením a znečištěním, po rozevření se dají vyklopit z víka dvě nožičky, pomocí nich nastavím panely naproti zářícímu slunci. Vedle panelů je konektor pro nabíjecí kabel, či spíše kabely. Jeden je zakončen krokosvorkami, ten používám k nabíjení olověného akumulátoru Motúčka, ale občas takto dobijeme i autoakumulátor. Právě pro udržovací nabíjení baterie auta slouží druhý kabel s koncovkou pro zapalovač.

Aby solární nabíječka fungovala, nepotřebujeme zcela jasný den. S jistým poklesem výkonu funguje i při zatažené obloze. Nabije 12 V akumulátor Motúčka, auta, motorky či záložního zdroje nebo jakýkoli jiný 12 V olověný akumulátor.

Motúčkem většinou nejezdím celý den, nemám co stále převážet. No když ho vyberu, odvezu co potřebuji, tak jednou za čas připojím solární nabíječku a nechám na slunci. Mám tak jistotu, že je Motúčko vždy připraveno k dalšímu použití. A že jsem za jeho provoz nezaplatil už ani cent navíc 😉


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  , , ,

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..