Mříže do oken vs venkovní rolety

Dilema ve výběru, zda si pořídit na domě mříže do oken nebo venkovní rolety, je určitě složité. Obě zařízení mají totiž své výhody a své plusy a dost možná by při vhodné konstelaci mohly být na oknech společně.


Venkovní rolety

Venkovní rolety slouží tradičně k venkovním stíněním oken. Vyrábějí se z hliníkových nebo plastových lamel, které vytvářejí roletový pancíř. Ten se navíjí do boxu a je veden bočními lištami. Mohou se ovládat ručně, ale lze na ně namontovat i motorické ovládání. Jednoduchá je představa, že venkovní rolety jsou náročnější obdobou žaluzií.

1280px-Blinds_in_The_Fountain,_Derry,_Northern_Ireland

Stejně tak totiž propouštějí mezerami mezi lamelami částečně světlo i vzduch, proto lze jimi větrat i při stažených roletách. Další výhodou je, že jsou určitou ochranou proti hluku i teplu zvenčí (od slunce) a současně i proti úniku tepla zevnitř. Dále fungují i jako ochrana či nárazník před venkovní nepohodou, tedy proti prudkému a nárazovému dešti a větru, proti kroupám a také proti UV záření. Z těchto řádků také jasně vyplývá, že venkovní rolety značně prodlužují životnost oken.

Mříže do oken

Mříže do oken, pokud je budeme srovnávat s venkovními roletami, nemají v počtu tolik užitečných vlastnosti, protože slouží především k zabezpečení oken či dveří, před průnikem zvenčí. Tím samozřejmě myslíme především ochranu před nájezdem zlodějů. Mříže jsou pevně zazděné nebo jinak pevně a nedemontovatelně připevněné na stavbu, pokud možno v co nejvíce bodech.

Mříže jsou vyráběné z plného materiálu, většinou oceli, aby nešla jednoduše přepilovat či jen přeříznout. Obdobně by mříž neměla být snadno ze stavby odstranitelná, proto by měla mít více úchytů do zdiva. Její zdobnost není jen estetickou vlastností, ale zvyšuje někdy náročnost pro případného vetřelce. Výhodou mříží je, že nebrání průniku světla do místnosti, ale jeho množství není možno jimi regulovat.

Související:  Jak vybrat pračku

window-99811_960_720

Mříže můžeme rozdělit v základu na pevné (zazděné) a nepevné, tedy ty, se kterými můžeme sami pohybovat. Na mřížích mohou být panty, pak se otevírají a většinou se zajišťují uzamykatelnými zámky. Existují také mříže rolovací, které připomínají principem venkovní rolety. Jejich nevýhodou je, že role, do které se natáčí, bývá značně objemná. Další možností jsou mříže nůžkové, tedy zavírající se k jedné straně, takže je možno je umístit i mezi okenice.

Ochrana majetku

Pevné mříže jsou jasně jedničkou v ochraně majetku, jsou proto vyráběné od nepaměti. Jejich nevýhodou je, že brání v manipulaci s věcmi přes okno, jsou náročné na výrobu a materiál. Pohyblivé mříže jsou ochranou o trochu menší, protože mají zámky, které jsou snadnější překonatelné než mříž samotná.

Venkovní rolety slouží ale také k ochraně a bezpečnosti domu. Je totiž možno je opatřit závěsy, které pak ve spojení s motorickým ovládáním zabraňují nadzvednutí pancíře. To je jistě překážka pro zloděje a dobrá ochrana proti vloupání.

Venkovní rolety se dodávají i také jako uzamykatelné, jsou proto vhodné na chalupy či jiné venkovní a rekreační objekty. Rolety sice neotevřeme, ale zloděj je může zničit a překonat snáze, než kovové mříže.

Závěr

Takže jsme si vysvětlili základní funkce a rozdíly mřížemi do oken a venkovními roletami. Máme-li se rozhodnout, které zařízení si do stavby vmontujeme, musíme mít za zřetel několik parametr. A těmi jsou charakter stavby, její umístění, hodnota budovy i majetku, estetika a podobně.

Pokud si nevíte rady, obraťte se na odborníky, ale zkušenost praví, že ne na výrobce jedné z těchto komodit. Vždy vám poradí tu svou. Volte proto neutrálního poradce, nejlépe to řešte přímo s architektem vaší stavby, případně s jiným odborníkem, pokud jde o dodatečnou montáž.



Související:  Prodej s nebo bez realitní kanceláře (makléře)?