Rok trávníku

Trávník, využívaný na hraní nebo sladké lenošení, stačí jen pravidelné kosit. Hezký okrasný trávník si však vyžaduje důkladnou péči. V období od listopadu do března s trávníkem nemáme moc starostí. Pokud se objeví krtince, stačí je jen zahrabat, aby na zelené ploše nezůstala roztlačená hlína.Jemná stébla trávy by se mohla pod ní mohli udusit a vznikali by tak místa, kde začne růst plevel.
Je-li trávník mokrý, raději na něj nevstupujte. Půda se utlačí a vytvoří tak podmínky pro růst mechu. Jestli po trávníku chodíte za mrazivého počasí, vzniknou v něm tmavé plochy. Tyto svědčí o polámaných stéblech a poškozených listech.

Ani zasněžený trávník by vás neměl lákat na procházku po něm. Stlačený sníh zledovatí, pomaleji taje a vytváří tak ideální podmínky pro houbové infekce. Zejména tehdy, když ho tvoří jemná stébla.

Březen

Pomalu je čas trávník trochu zkrátit. Nože sekačky nastavte do nejvyšší polohy. Z trávníku odstraňte suché listí a mech. Nezapomeňte opravit jeho okraje.

Duben

V dubnu už zkraťte délku trávníku na 2 až 3 centimetry. Ručně vytrhejte plevel a koncem měsíce můžete aplikovat přípravek na ničení mechu nebo plevelu, protože vše začíná rychle růst. Koncem dubna taky můžete začít s přihnojováním trávníku.

Květen

Od začátku května až do konce léta už musíte svůj trávník kosit aspoň jednou týdne. Když je půda mokrá, trávník přihnojte.

Červen

Někdy je potřeba v červnu trávník kosit až dvakrát týdně. Za suchého počasí nastavte nože sekačky tak vysoko, aby při sečení neodkrývali místa, odkud vyrůstají stébla trávy. Pokud použijete tekuté hnojivo, trávník se rychle zazelená. Používejte rovněž vypichovač plevele, abyste cíleně a přesně odstranili i ty zbytky, které nepadli za oběť odstraňovači plevelu.

trávník

Červenec

V červenci trávník hnojit nemusíte. Můžete použít přípravek pro zazelenění trávníku a je-li sucho, budete ho muset zalévat. Nezapomeňte pravidelně kosit.

Srpen

Za suchého a horkého počasí trávník roste pomaleji. Stále můžete používat přípravek pro ničení plevele, aplikujte ho však jen na mokrou půdu.

Září/Říjen

V těchto měsících se růst trávníku zpomaluje. Není ho třeba tak často kosit a nože sekačky můžete nastavit výše. Přípravek na podzimní hnojení stimuluje růst kořenů a trávníku pomáhá přezimovat. Přípravky na jarní hnojení nepoužívejte. Obsahují dusík.

V tomto období je pro trávník nejdůležitější vertikutace. Týden nebo dva po ní sice travnatá plocha vypadá hrozně, ale tímto radikálním opatřením umožníte mladým vytvářejícím se stéblům dýchat.

Stejně důležité je, abyste trávník provzdušňovali a aby se půda, v které roste, příliš neudupala. Jednoduše do ní každých 15 cm zapíchněte vidly. Je-li půda příliš tvrdá nebo špatné odvodněná, použijte mechanický provzdušňovač, který kusy tvrdé půdy rozmělní.

N apovrch trávníku přidávejte směs písku, substrátu a hlíny a soustřeďte ji zejména v dírách. Je čas opravit místa, kde trávník není hezký.

Péče o trávník v období sucha

závlaha

Nedostatek vláhy nemusí pro trávník znamenat vyschnutí, v horkých a suchých dnech většinou zhnědne. Jestli v létě zpomalí svůj růst, měli byste kosit méně často a výšku nožů nastavit tak, aby odřezali jen vrchní části listů stébel.

Když jste se rozhodli trávník rosit, měli byste rosení opakovat jednou týdně a dávat při tom pozor, aby nebylo příliš vydatné, ale současně by měl být přísun vláhy dostatečný. Předtím, než pustíte vodu, byste měli na trávník umístit několik pohárů, aby vám poskytly představu, kolik vody už na trávník vyteklo. Je-li v pohárech 15 až 20 mm vody, rosení ukončete.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Jeden komentář k Rok trávníku

  • Marek  napsal:

    Při hnojení trávníku třeba zvolit správné hnojivo, agresivnější hnojiva mohou způsobit škody na trávníku. Během období hnojení je třeba i správné zalévání a posečení trávníku by se mělo uskutečnit ještě před hnojením. Ideální je pokud trávník hnojíte před deštěm.

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..