Zimní krása vilínů

I zasněžená, zamrzlá a posmutnělá zahrada se může rozzářit barevnými květy vilínu, který v době největších mrazů a díky půvabným květům právem patří k nejkrásnějším zimním keřům. Známých je pouze šest druhů, které se pěstují jako solitéry nebo v trvalkových záhonech, nejvíce však vyniknou na pozadí tmavších jehličnanů.


Vedle toho, že tyto sadovnicky cenné keře kvetou v netypickou dobu, mají také pěkný, otevřený tvar a navíc se jim na podzim listy zbarvují do odstínů žluté, oranžové a červené, a to v závislosti na druhu a na stanovišti. Na zahradách se nejčastěji setkáváme s vilínem prostředním, který je křížencem vilínu japonského a vilínu měkkého.

Zaubernuss_Witch-hazel_Hamamelis_-_Winterblueher_Winter-flowering

Řada krásných kultivarů má květy v mnoha odstínech žluté, oranžové, červené i karmínové. Některé z nich i velmi příjemně voní. Vilín měkký dorůstá do výšky pěti metrů a má čistě žluté květy. Nejznámější je kultivar „Pallida“, který obvykle nepřesáhne třímetrovou výšku.

Vilín viržinský je druh původem ze Severní Ameriky a není tolik dekorativní, kvete totiž už na podzim, kdy má ještě listy a květy tedy nejsou příliš patrné. Tento druh miluje vlhkou půdu a dorůstá až do pětimetrové výšky.

Vilín jarní není vyšší než dva metry, a protože vytváří kořenové výmladky, je vhodné jej naroubovat na jiný druh vilínu. Zajímavý je kultivar „Lombarts Weeping“ s převislými větvemi.

Stanoviště

Keřům se bude dobře dařit v hlubší, dobře propustné půdě, která příliš nevysychá. Nesnáší vyšší obsah vápníku, kromě vilínu virginského.

witch-hazel-603825_960_720

Vilíny nevysazujeme na přímé slunce, raději zvolíme chráněné a světlé až polostinné stanoviště, keře neřežeme a ani jim zbytečně nezkracujeme větve. Jejich krása se totiž zvyšuje s věkem. Rostou pomalu, zato jsou dlouhověké.

Množení

Vilíny se zpravidla množí roubováním, v domácích podmínkách je to ale obtížné, proto lze na jaře zkusit křížení. Vybereme větev, která roste nízko a dá se ohnout, vyhloubíme pod ní jamku, kterou z poloviny vyplníme kvalitním substrátem, větev do ní ohneme a zajistíme ji drátem nebo kolíkem. Jámu pak celou zasypeme, substrát ušlápneme a zalijeme. Větev odstřihneme až po zakořenění, což může trvat až tři roky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..