Čínská zeď na oddělení mulče od trávníku

Namísto okopávání se u nás mulčuje nejen zelenina a stromy, ale i květiny. Přesně ze stejných důvodů. Aby se udržela půda kyprá a vlhká a aby u květů nerostl plevel. Neokopávání je takový příjemný bonus k tomu, že květiny prosperují a mají ideální podmínky. Navíc tráva má svůj zdroj blízko záhonů květin, tak ji nemusíme nosit z daleka. Tak je to i v předzahrádce u plotu. Po čase jsme začali řešit, jak udržet mulč na záhonech, aby nám nepadal do trávníku. Potřebovali jsme ho něčím oddělit.


Zvažovali jsme suchou zídku z kamenů, těch už ale máme pomálu a hlavně žádné ploché, museli bychom je dovézt. V okolí nic takového není, v obchodech jen velké kusy nebo štěrk. Dřevěná obruba by dlouho nevydržela. Jelikož oddělovací konstrukce měla být do vlnky, betonové obrubníky nepřicházely v úvahu a palisády jsou zas velmi vysoké. Nakonec jsme se rozhodli využít betonové dlažební kostky. Protože to byl zbytkový materiál v jedné blízké firmě, vyšli nás nakonec docela levně 😉

Cihličky jsem naložil jedno odpoledne do kombíka, dovezl je do zahrady a vyložil na starou desku, aby se nezabořily do měkké půdy. Těch pár dní, dokud jsem se pustil do stavby, určitě vrtalo sousedům jdoucím po silnici, co jsme to zase v naší zahradě speciálního postavili.

Stavba probíhala v horkém srpnu, takže až podvečer, když dům vrhal na předzahrádku stín. Pod základ zídky ze štěrku jsme dali netkanou textilii, abychom omezili růst trávy přímo v zídce a současně vyrovnaly základ do roviny.

Na štěrkové lože jsem kladl za pomoci gumového kladiva cihličky do vyznačené linie ve dvou řadách s překřížením. Za dva podvečery jsem vyrobil „malou čínskou zeď“ v délce cca 7 metrů a šířce 10 cm, jeho výška je cca 15 cm. Protože zídka plotu je nad terénem u květin zhruba stejně vysoká, nyní je mulč z trávy položený do jejich roviny a bezpečně oddělen od zeleného trávníku, který se tak snadněji seká.



Související:  Pěstujeme juku