Čistíme studnu

Čistit studnu je důležité nejen kvůli možné kontaminaci vody bakteriemi, ale i vzhledem k bezporuchovému chodu čerpadla. Pokud objevíme na dně studny vrstvu kalů, je vyčištění nutné. Každá studna s pramenem strhává do výkopu drobné nečistoty, které se na dně usazují.


Větší riziko přinášejí samozřejmě studny kopané do běžné zeminy, menší pak studny v tvrdých horninách. Již z tohoto úvodu vyplývá, že podstatně záleží na druhu studny, i když jak kopanou, tak vrtanou studnu lze čistit mechanicky i chemicky.

Vrtaná studna

Vrtaná studna by se měla čistit jednou za 5 až 8 let, podle charakteru půdy, dále podle toho, v jakém technickém stavu studna aktuálně je a jaká je kvalita vody. Provádí se mechanickým vyčištěním a dezinfekcí za účelem odstranění nečistot. Pokud je průměr studny úzký, přichází do úvahy chemické čištění chlórem nebo savem. Takto ošetřenou vodu je třeba vyčerpat a postup opakovat třeba i několik dnů po sobě, aniž by se voda používala. Průběžně se voda musí měřit, dokud hodnota Ph nedosáhne správného stupně a rozbor vody neprokáže žádné bakterie či jiné nečistoty.

maxresdefault

Kopaná studna

Kopaná studna se čistí snadněji, neboť ji lze čistit jednoduše tak, že se použije žebřík a v případě větších hloubek provazový žebřík. S tím je ovšem spojeno riziko plynů, které se nahromadí u dna studny. Proto je nutné, aby nikdy studnu nečistil jeden člověk, ale měl vždy kolegu, který ho včas vytáhne. K tomu je třeba nejen žebřík, ale také jistící lano.

P1040748

Než přistoupíme k vlastnímu čištění vnitřku studny, očistíme nejprve její vnější část. Pak vyčerpáme všechnu vodu a ověříme si například hořící svíčkou, zda se v ní nevyskytují nebezpečné plyny. Stěny očistíme kartáčem, ze dna vynosíme kal a nánosy a pak studnu vydezinfikujeme. Pokud je pokryv dna značně znečištěn, můžeme jej odstranit a pokrýt dno čistými oblázky. Pak vyspravíme případně rozbitá místa ve stěnách cementovou mazaninou a nakonec opláchneme stěny tlakovou vodou.

water1

Po opětovném naplnění studny, vodu postupně odčerpáváme, dokud nezmizí zákal. Nakonec nalijeme dezinfekční prostředek, počkáme asi dva dny a poté můžeme vodu používat jako užitkovou. Teprve cca za měsíc dáme vodu k rozboru, abychom ji mohli používat i jako pitnou.

Zdroj obrázků: flickr.com(Ronald Monong), internet


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..