Korek v interiéru

Ještě před několika desetiletími byl korek znám pouze jako zátka u lahví s vínem nebo jiným mokem. V poslední době se však korek prosazuje stále více zejména v interiérech domů, bytů, kanceláří a dalších prostor. Jeho předností je pružnost, měkkost a tepelně i zvukově izolační schopnost.


Korek rovněž odolává mechanickému tlaku, plísním a chemikáliím. Kromě toho je také antistatický a antialergický. To vše jsou vlastnosti, které činí z korku velkého konkurenta dřeva.

Korková podlaha

V porovnání se dřevem je korek méně náročný. Například do koupelen je korek mnohem vhodnější než dřevo. Korková podlaha je ze všech podlahových krytin nejteplejší. Navíc navozuje pocit tepla a pohody. Na lidské klouby je korková podlaha nejšetrnější.

V obchodech je korek na podlahy většinou k dostání v podobě korkových dlaždic, které se na podlahu skládají. Jelikož je korek nejen přírodní, ale také barevný, umožňuje tvořit na podlaze různé kombinace a obrazce.

5095334872_f42001e233_o

Korková podlaha však vyžaduje perfektní přelakování, aby byla zajištěna dostatečná ochrana jednak proti oděru, a jednak proti vlhkosti a nečistotě. Ideální jsou alespoň dvě vrstvy laku, které na povrchu vytvoří jednolitou vrstvu nepropouštějící vodu. Zvláště pokud se podlaha vytvoří z korkových dlaždic, je nutné dbát na precizní lakování a uzavření spár mezi jednotlivými dlaždicemi. Na podlahu je nutné použít korek o větší hmotnosti. Rozhodně se nedoporučuje použít velmi levný korek, nebo obkladové korkové dlaždice.

Nábytek a doplňky z korku

Vedle využití korku k výrobě zátek, nachází korek stále širší využití v interiérech našich domácností nebo veřejných prostor. Ve stavebnictví se korku používá pro jeho zvukově i tepelně izolační schopnosti například jako podkladu pod keramické či dřevěné podlahy, nebo jako izolace stěn. Oblíbené jsou také korkové obklady stěn v barech či vinných sklepech.

6348698897_27d035c8f2_b

Korku se využívá i při výrobě nábytku. Stále častěji se objevují korkové židle, stoly nebo taburety. Korek je v podobě tzv. korkové kůže používán také k potahování nábytku.

5703854167_7756ea8c9e_o

Kromě nábytku se z korku zhotovují i nejrůznější bytové doplňky, kterými jsou nástěnky, prostírání, misky pod květináče nebo pod svíčky. Dokonce se z korku vyrábějí i samotné květináče.

Zdroj obrázků: flickr.com


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..