Pořizujeme nová okna a dveře

Ať už jste se pustili do výstavby nového rodinné domu nebo rekonstruujete ten současný, zcela určité vás čeká nákup nových oken a dveří nebo výměna původních. Na co dbát při jejich výběru?



Při zařizováni domu se m1užeme například při zařizovaní nábytkem trochu uskromnit a postupně dokupovat kvalitní výrobky. U oken a dveří, ale i jiných stavebních součástí, je tomu přesně naopak. Měli bychom koupit co nejkvalitnější výrobek, který si podle rozpočtu můžeme dovolit. Protože třeba jídelní stůl snadno vyměníme za jiný, ale u oken a dveří by už pozdější výměna tak snadná nebyla. Jak ale poznat, že okna nebo dveře jsou kvalitní a stojí za vydané peníze?

Jak vybírat okna

Prvním kritériem při výběru oken obvykle bývá materiál, z něhož jsou vyrobeny rámy. Na trhu najdete klasická dřevěná okna, dále eurookna (vyrobené z lepených profilů), plastová okna, hliníková okna a okna vyrobená kombinací uvedených materiálů.

Každý z materiálů má přitom své výhody a nevýhody. Nedá se říct, že jeden z nich je nejlepší. Určitě je ale vhodné při výběru materiálu dbát na to, aby ladil s celkovým duchem stavby. Máme-li vybraný typ materiálu oken, měli bychom věnovat pozornost dalším technickým předpokladům, které zaručí správnou funkčnost oken.

Volba správného zasklení podle světových stran

Jsou-li okna orientována na různé světové strany, je potřeba zvolit takové zasklení, které nepropustí příliš slunečního světla tam, kam nemá a naopak, umožní slunci vejít tam, kam je potřeba. Pozornost bychom měli věnovat dvěma hodnotám, které jsou pro sklo určující – koeficient tepelného prostupu, který udává, jak dobře okno izoluje, a solární faktor, neboli celková propustnost sluneční energie, která určuje, kolik sluneční energie sklo pustí dovnitř.

Dvojskla mívají solární faktor 62%, tedy dovnitř projde 62% solární energie. Trojskla jsou na hodnotě 47%, což je výhodné v létě, ale ne v zimě. Proto zvažte, na kterou stranu je okno orientováno a vyberte skla správně. Pro optimální výsledek se obvykle doporučuje kombinovat skla s vysokým solárním faktorem zároveň s venkovním stíněním (žaluzie, rolety, markýzy), které dům ochrání před letním přehříváním.

zaluzie

Okno funguje jako celek

Vlastní okno je tvořeno rámem, křídlem, zasklením, parapetním profilem a venkovním parapetem. Aby byl výsledek co nejlepší, musí všechny tyto části spolu fungovat jako jeden systém.

Na trhu se ale vyskytují i okna, která nezaručují, že v jejich blízkosti nebudete cítit průvan. Výrobci kvalitních oken ale používají speciální materiály, které zaručí těsnost oken a také to, že při rozdílných teplotách venku a vevnitř nebudeme muset otírat orosená skla.

Izolační vlastnosti oken zlepšují navíc speciální podkladové (parapetní) profily z tvrzené izolační pěny. Řeší kritické místo v parapetní části okna. Při hledání vhodných oken bychom se měli ptát i na hodnotu tepelného prostupu „U“ parapetu. Ten se totiž běžné neuvádí, protože by pak izolační vlastnosti okna už nemuseli vypadat tak úžasné. I u něj totiž platí, že řetěz je tak silný, jak je slabý jeho nejslabší článek.

Montáž okna musí být kvalitní

Posledně jmenovaná zásada platí i pro montáž. Sebekvalitnější okna nedokáží fungovat tak, jak mají, pokud jsou špatné namontovaná. Správné zabudování oken je docela věda, je proto lepší to svěřit odborné firmě, která na montáž poskytne dostatečně dlouhou záruku. Samozřejmostí by mělo být použití speciálních těsnících pásek z interiéru i exteriéru, použití jen samotné montážní pěny nestačí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..