Rané brambory

Správný zahrádkář má od podzimu organicky prohnojený záhon a připravenou sadbu. Pak jen čeká na příchod jarního počasí, kdy prosychající záhon včas urovná, aby ušetřil vláhu a ničil plevele.


Hnojení

Pokud jsme na podzim zaryli na záhon organické hnojivo (nejlépe s přídavkem fosforečného a draselného hnojiva) nebo byl v dřívějších letech pozemek pravidelně organicky hnojen, můžeme se případně zcela obejít bez jakéhokoliv jarního hnojení. Nanejvýš stačí rozhodit před výsadbou dusíkaté hnojivo pro podporu rychlejšího startu a dalšího růstu (např. ledek amonný s vápencem, nebo síran amonný v dávkách cca 30 g na metr čtverečný.

6336572523_3e77ae32fc_z

 

 

Pokud není pozemek od podzimu organicky pohnojen, můžeme na jaře z organických hnojiv použít jedině kvalitní kompost. Místo dusíkatého hnojiva je v tomto případně účelnější použít kombinované hnojivo (např. NPK nebo Cererit v dávce 60-100 g/m2), kterým dodáme současně fosfor, draslík i dusík. Nižší dávku zvolíme na úrodných půdách nebo při současném použití kompostu.

Kypření a sázení

Před výsadbou půdu prokypříme do hloubky 15-20 cm a současně zapravíme hnojivo nebo kompost, pokud je použijeme. Pak vytvoříme mělké brázdičky, jejichž dno bude 6-8 cm od urovnaného povrchu, nebo jamky. Zasadíme hlízy a nahrneme na ně hrůbky z kypré půdy 13-15 cm nad hlízu. Chybou je vysázet hlízy příliš hluboko. Raději mělce sázet a postupným přihrnováním vytvářet vysoké hrůbky.

8013024749_2e92675ae6_z

Vzdálenost mezi řádky je vhodná asi 60 cm, u raných brambor stačí i 50 cm. Hlízy v řádku sázíme na vzdálenost asi 30 cm u raných a 40 cm u ostatních. Průměrně spotřebujeme na 10 běžných metrů řádku 32, resp. 25 hlíz.

Sázíme podle počasí, raději necháme hlízy déle předklíčit, než je sázet do studené půdy. Zemina se nesmí lepit a při výsadbě „umazat“ hlízy.

Netkaná textilie

Pro nejranější sklizeň je vhodné zakrýt hrůbky ihned po výsadbě bílou netkanou textilií z polypropylenu nebo případně perforovanou polyethylenovou fólií. Sklizeň se urychlí a výnos bude vyšší. Natahujeme ji v šířce větší, než je šířka přikrývaných řádků, „přebytečnou část“ po stranách srolujeme a zahrneme zeminou. Vzešlé rostliny lehký pokryv textilie nadzvednou, proto ji ze srolované části postupně uvolňujeme, aby rostliny neutiskovala.

Za vegetace je důležité udržovat půdu kyprou okopáváním, zbavovat ji plevele a zalévat. Poslední zásahy ukončíme nejpozději na začátku tvorby poupat, kdy rostlina již nasazuje hlízy. Hrůbek by měl být po posledním přihrnutí aspoň 20, lépe 30 cm vysoký.

2673433093_187fca6569_z

Postřikem je lépe zalévat ráno než večer, kdy již nať neoschne a zvyšuje se tak riziko napadení plísní bramborovou, což je nejhorší choroba brambor, která může zničit nejen nať, ale i způsobit hnilobu hlíz. Pokud je nať napadena, vyplatí se ji posekat, usušit a spálit. Snížíme sice výnos, ale zabráníme infekci a hnití hlíz.

Zdroj obrázků: flickr.com (allispossible.org.uk, Doug Beckers)


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..