Sedm důvodů pro vyvýšené záhony

Snaha vybudovat si ve své zahradě vyvýšené záhony může být vedení několika důvody. Nelze totiž říci, že vyvýšené záhony mají jedinou výhodu. A protože každý zahrádkář může mít jiný důvod, pro který touží mít ve své zahradě vyvýšený záhon, mohou se podle toho lišit i rozměry a výšky, ale také tvary vyvýšených záhonů. Nedá se proto říci, který vyvýšený záhon je lepší a proč. Pojďme se nyní společně podívat, kterých sedm důvodů může vést zahrádkáře ke stavbě vyvýšeného záhonu. A který důvod je ten váš.


Váš konkrétní důvod, pro který stavíte vyvýšený záhon také ovlivní výběr materiálu, ze kterého ho postavíte. A to až do té míry, že z vlastní zkušenosti víme, že to, co je pro jednoho vhodnou volbou, pro jiného zahrádkáře s jinými prioritami může být nepřijatelné. Což může vést vás ke stavbě vyvýšeného záhonu:

vyvýšený záhon

1. Odstranit bolesti zad
Při sázení sazenic, jejich pletí, okopávání a veškeré péči o zeleninu se zahrádkář nevyhne nutnosti sehnout se k zemi. A ohnutý hřbet bolí. Vyvýšený záhon je možnost, jak zvednout zem do takové výšky, abyste vy při jejím obrábění mohly stát narovnáni. No a když je péče o zeleninu hračkou, tak sklizeň úrody ve výši pasu nebo hrudi je přímo pohádkou. Dejte pozor, aby váš vyvýšený záhon nebyl příliš široký, to byste se ohýbání nevyhnuli při natahování se do jeho středu. Optimální výška takového záhonu je cca 50 cm a šířka jeden metr až 120 centimetrů.

2. Zabránit promočení kořenového systému
Máte zahradu na místě, kde je vysoká spodní voda nebo často je místo zaplavené po silných deštích? Zelenina vám zde prosperovat velmi nebude. No když dostanete pěstební substrát a tím i kořeny rostlin do výšky alespoň 15 či 20 centimetrů nad úroveň okolního terénu, vaše zeleninové ostrůvky budou prosperovat i tehdy, když jejich okolí bude mokré. Prostor mezi nimi můžete vyložit betonovými kostkami nebo vysypat štěrkem, abyste chodili vždy po suchem.

Související:  Stromy bělíme v lednu

3. Ochránit zeleninu před krty
Krtek dokáže potrápit nejednoho zahrádkáře. Nejen, že požírá žížaly, naše pilné pomocníky při zkvalitňování půdy, ale ještě i vytlačí často mladou zeleninu. Ani v trávníku nás jeho hromádky hlíny nepotěší. Pokud na dno vyvýšeného záhonu položíte plastovou síť proti krtkum, zabráníte krtkovi vynořit se uprostřed záhonu. V takovém případě výšku vyvýšeného záhonu přizpůsobte zelenině a délce jejích kořenů, kterou chcete na takovém místě pěstovat. Šířka záhonů by neměla přesahovat 130 cm, abyste dosáhli rukou na každé místo v záhonu.

4. Zlepšit kvalitu půdy
Možná máte v zahradě takovou zem, že v ní nic nechce růst. Ať už pro nedostatek živin nebo pro její kvalitu či množství kamení. Vytvoření ohrady a její naplnění kvalitním substrátem vyřeší problém dostatku zeleniny pro vaši domácnost. Opět myslete na předpokládanou výši kořenů pěstovaných rostlin i na vzdálenost, do které dosáhnete.

5. Mít v zahradě moderní prvek
Chcete se jen pochlubit sousedům a známým? I to může být důvod, pro který lidé stavějí malé či velké vyvýšené záhony. V takovém případě nemusíte respektovat žádné doporučení, udělejte si takové vyvýšené záhony a z takových materiálů, jaké se vám líbí. Na rostliny v takovém případě ohled brát nemusíte, zřejmě je budete pravidelně hnojit a zavlažovat.

6. Recyklovat rostlinný materiál v zahradě
Vyvýšený záhon není smetiště, ale takový větší kompostér. Ovšem se svými pravidly. Na spodek se dávají ty největší kusy s nejdelší dobou rozkladu (kmeny a hrubé větve), na ně menší, které se rozloží za pár let (větve, sláma, hnůj) a na vrch ty nejjemnější (kompost, substrát). Často se jejich dno zapouští do země, nejčastěji do hloubky 20 až 50 cm, podle množství a druhu materiálu, který máte k dispozici.

Související:  Pěstování zeleniny ve vědrech

7. Jakýkoliv jiný, zde neuvedeny důvod
Na vyvýšené záhony neexistuje prováděcí předpis. Co chcete, to si ve své zahradě můžete postavit.

Základním materiálem na stavbu vyvýšeného záhonu může být dřevo, kámen, cihly. Oblíbené použité železniční pražce nedoporučuji. Tak jako ani barvou natřené dřevěné hranoly a fošny. Jde o to, že konstrukce je ve styku se zemí a já bych nedokázal sníst rajčata s příchutí syntetiky nebo oleje z pražců. Když vám ale jde víc o estetiku, než zdravotní nezávadnost a lehké pěstování, fantazii ani materiálům se meze nekladou.

vyvýšené záhony

Spodek vyvýšeného záhonu by měl být chráněn sítí proti krtkům a hrabošům. Neměl by však být vybudován na betonu či silné vrstvě štěrku. Součástí procesů ve vyvýšeném záhonu jsou žížaly a ty by měly mít možnost se do vyvýšeného záhonu dostat.

Nezapomínejte, že čím vyšší je vyvýšený záhon a čím různorodější materiál je v něm umístěn, tím vyšší je pokles hladiny substrátu v průběhu roku. Ten stačí doplnit až na jaře před novou výsadbou sazenic. Abyste ale nemuseli každý rok kupovat hodně pytlů substrátu v obchodech, připravte si dostatečně velký kompostér i materiál na kompostování. Tím mohou být samozřejmě i natě zeleniny, sklizené na vyvýšených záhonech. Také posečená tráva, kterou nepoužijete na mulčování nebo na seno na krmení. A také štěpka z větví po řezu stromů.