Sukulenty na zahradě
Mnozí začínající zahrádkáři se někdy obávají, zda jim zasazené rostlinky budou prospívat, zda neuhynou, jak je pěstovat a ošetřovat. Kdo se bojí přehnaně, měl by začít se sukulenty, které jsou většinou velice nenáročné. Sukulenty totiž díky své struktuře vydrží často i při nedostatku vláhy i na prudkém slunci.
Jejich kořeny totiž většinou rostou blízko povrchu půdy, takže jsou schopné absorbovat více dešťové vody, případně i ranní rosy. Sukulentní rostliny mají často speciální povrchovou strukturu a některé druhy vypadají, jakoby byly povoskované. Tvar a velikost listů záleží na množství absorbované vody a její přítomností nabobtnají, v období sucha se naopak scvrknou či přímo opadají.
Nejznámějšími sukulenty jsou kaktusy, které se ve svém přirozeném prostředí vyskytují většinou v pouštích a na horách. I na zahradě můžete pěstovat některé druhy sukulentů, které jsou odolné, trvanlivé a dobře snášejí i naše přírodní podmínky. Dobrou radou je, nejprve si zjistit původ sukulentů, které chceme pěstovat a za jakých podmínek na svém přirozeném stanovišti rostou.
Při pěstování sukulentů je třeba dbát na základní a obecné zásady, které vyžadují všechny sukulentní rostliny bez rozdílu. V první řadě sukulentům svědčí raději hodně jasného světla, než polostín nebo úplný stín. Proto je dobré vybrat pro sukulenty raději jižní část zahrady. Jsou typy sukulentů, které vydrží i vysoké teploty, takže není třeba se obávat prudkého slunečního záření v letním období. Vhodné je i občasné přihnojování, které se však přeruší během zimního období.
Velmi častým sukulentem v našich zahradách jsou netřesky. Netřesk je houževnatý, odolný, přizpůsobivý, nenáročný a velmi hezký i na pohled. Nejlépe se mu daří na skalkách, kde se pne po kamenech, zrovna tak může zdobit kamenné okraje chodníků nebo suché zídky. V posledních letech se velmi propagují střešní zahrady, což je rovněž ideální místo pro pěstování netřesků.
Zanechat odpověď