Vinylové podlahy – nejlepší řešení pro Váš domov

Když se zařizuje nové bydlení, je třeba vyřešit spoustu věcí – nábytek, vybavení domácnosti, internet, televize atd. Jednou z velmi důležitých věcí, které by se rozhodně neměly podceňovat, jsou podlahy. Dnes už si můžeme vybrat z mnoha druhů podlahových krytin, které dokonale ladí s ostatním interiérem a zároveň mají řadu užitečných vlastností.

Jedním z nejoblíbenějších druhů jsou vinylové podlahy, které si získávají stále větší oblibu díky kombinaci své příznivé ceny, užitných vlastností a krásného vzhledu. Tento druh podlahové krytiny je navíc poměrně univerzální a svoje využití najde prakticky v kterékoliv místnosti. V tomto článku se blíže podíváme na to, jak vinylové podlahy dělíme, jaké typy vinylových podlah se hodí do konkrétních místností, jaké jsou jejich hlavní výhody, jak o ně správně pečovat a které značky patří k těm nejlepším.

Rozdělení vinylových podlah

V základu rozdělujeme vinylové podlahy do dvou hlavních kategorií podle jejich složení – rozlišujeme je tak na homogenní a heterogenní. Jaký je mezi nimi rozdíl?

 • homogenní – celovinylové podlahy, jež se skládají pouze z jedné vrstvy
 • heterogenní – vinylové podlahy, složené z několika vrstev

Dále pak podlahy z vinylu dělíme podle způsobu jejich pokládky na vinylové dílce a vinylové role.

Vinylové dílce – říká se jim také lamely a jedná se o jednotlivé (většinou obdélníkové) kusy, které jsou určeny zejména do menších prostor – nejčastěji se tak používají v běžných domácnostech, někdy se s nimi ale můžeme setkat i v komerčních objektech, jako jsou nákupní centra, kancelářské prostory atd. Vinylové dílce se dělí do tří základních typů podle způsobu jejich pokládky – rozlišujeme dílce samolepící, celoplošně lepené a zámkové.

tkany vinyl

Samolepící dílce – vinylové dílce, na jejichž spodní straně je samolepící vrstva. Stačí je tedy pouze přilepit na vhodný podklad – ten ale musí být naprosto hladký a rovný.

Celoplošně lepené dílce – jak už vyplývá z jejich názvu, jsou určeny především pro celoplošné lepení. K němu je třeba použít speciální podlahářské lepidlo.

Zámkové dílce – speciální druh vinylových dílců, které mají tzv. zámkový spoj. Nemusí se tak přilepovat k podlaze, ale pokládají se na volno (často bývají označovány jako plovoucí podlahy).

Vinylové role – oproti dílcům mají role daleko větší rozměry – jejich délka se nejčastěji pohybuje mezi 20 až 30 m, šířka pak mezi 2 až 5 m. Vinylové role tak svoje využití naleznou spíše ve větších prostorech, do menších místností se používají spíše dílce. Pokládat se role mohou jak celoplošným lepením (opět pomocí speciálního lepidla určeného na podlahy) nebo volnou pokládkou (tento způsob je vhodný spíše do menších prostor do 20 m2).

Kde všude lze vinylové podlahy využít?

Jak už jsme si řekli v úvodu tohoto článku, vinylové podlahy mají poměrně univerzální využití, a lze je tedy použít prakticky do jakékoliv místnosti nebo komerčního objektu. Stačí si jen vybrat vhodný druh a ten správný motiv, jenž bude ladit s celkovým designem místnosti.

vinyl safety

Využití vinylových dílců

Vinylové dílce jsou vhodné zejména do domácnosti – ať už se jedná o menší byt v paneláku, nebo o velký rodinný dům, tento typ podlahy najde své uplatnění v různých místnostech. Kromě obývacích pokojů nebo ložnic jsou vinylové dílce vhodné i do dětských pokojů, kuchyní, koupelen nebo chodeb. Do každé místnosti se ale hodí trochu jiný druh – např. dílce se zámkovým spojem jsou skvělé pro ložnice, obýváky nebo chodby (využít je můžeme i v koupelně a kuchyni). Do dětského pokoje se dává například sametový vinyl. Celoplošně lepené vinylové dílce pak můžeme použít např. v koupelně, kuchyni nebo jiných prostorech se zvýšenou vlhkostí.

Využití vinylových rolí

Vinylové role jsou naopak určeny zejména pro velké prostory a také pro místa se zvýšenou zátěží. Velmi často se pokládají např. ve výrobních zónách, sportovních centrech, obchodních domech atd., ale oblíbené jsou i v kancelářských nebo zdravotnických objektech. Pokud si nevíte rady, jaký typ vinylové podlahy je pro Vás vhodný, doporučujeme poradit se s odborníkem na podlahy, který Vám doporučí nejvhodnější řešení.

vinyl

Největší přednosti vinylových podlah

Vinylové podlahy mají spoustu skvělých a užitečných vlastností, díky nimž se vyplatí si je pořídit. Vybrali jsme několik hlavních výhod, kvůli kterým jsou podlahy z vinylu tolik oblíbené:

 • krásný vzhled a dokonalá imitace přírodních materiálů (dřevo, kámen atd.)
 • široký výběr z nepřeberného množství barev, vzorů, motivů a dekorů
 • velmi dobrá odolnost, díky které lze tyto podlahy využít i v objektech s velkou zátěží
 • příznivé ceny a skvělý poměr cena-kvalita
 • dobrá tepelná vodivost a možnost je umístit i do místnosti s podlahovým vytápěním
 • nenáročná údržba – nemusíte jí věnovat tolik času jako u jiných typů podlah
 • odolnost vůči vodě – bez problémů můžete vinylovou podlahu dát i do koupelny
 • dobrá zvuková izolace – podlahy z vinylu nejsou vůbec hlučné
 • dobrá antistatické vlastnosti
 • rychlejší a snadnější pokládka, než u běžných podlahových krytin

Jak se o podlahy z vinylu starat?

Vytírání podlahy a vysávání není pro většinu lidí moc příjemná činnost. U některých druhů podlah se ale častému úklidu nelze vyhnout, protože kvůli svým vlastnostem se snadněji zašpiní a je třeba o ně mnohem více pečovat. Jednou z velkých výhod vinylových podlah je snadná a nenáročná údržba, kterou nemusíte dělat každý den – stačí jen podlahu občas vysát nebo z ní setřít nečistoty, případně použít vlhký mop. Doporučujeme ale použít pouze speciální čisticí prostředky, aby nemohlo dojít k poškození podlahy.

vinylova_podlaha

Přední značky vinylových podlah a prodejny v ČR

Na výrobu vinylových podlah se specializuje spousta firem, vybrali jsme tak pro Vás pár nejlepších značek, u kterých se můžete spolehnout na jejich 100% kvalitu:

Pergo – švédský výrobce vysoce kvalitních podlah, kromě vinylových vyrábí i laminátové

Tarkett – světová jednička na trhu s podlahami, jak pro domácí, tak i pro komerční využití

Flotex – podlahy ze sametového vinylu v obrovském množství různých vzorů a motivů

Forbo – přední světový výrobce vinylových rolí, nabízí zejména produkty pro komerční využití

LTA – belgický výrobce, který se specializuje na podlahy z tkaného vinylu (ve čtvercích i v rolích)

Pokud budete mít o koupi nové vinylové podlahy zájem, doporučujeme některou z prodejen společnosti BARKOTEX, která nabízí výběr toho nejlepšího od výše uvedených značek. Prodejny se nacházejí v Praze a v Brně, v Hradci Králové je pak outlet, kde naleznete vinylové podlahy v akci. Více informací najdete na webových stránkách barkotex.cz, kde si můžete prohlédnout i katalog podlah.Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..