Tipy a rady pro výběr vhodné podlahy pro Váš domov

V dnešní době už si na různých internetových e-shopech, případně v klasických kamenných prodejnách můžeme vybrat z velmi široké nabídky různých druhů podlahových krytin. Rozsáhlá nabídka je tak nejen v materiálech, z nichž jsou podlahy vyrobeny, ale také v nepřeberném množství dekorů a motivů, z nichž si vybere prakticky každý zákazník. V tomto článku si řekneme několik rad, jak vybrat opravdu vhodnou podlahu, která bude dobře vypadat a podtrhne celkový charakter Vašeho domova.

Na kvalitní podlaze zbytečně nešetřete

Ať už kupujeme jakékoliv zboží, tak skoro vždy hraje v našem výběru velkou roli jeho cena. Někteří lidé jsou právě na cenu hodně citliví a snaží se vždy vybrat pokud možno co nejlevnější výrobek, jiní zase tolik cenu neřeší a rozhodují se výhradně podle kvality.

Při výběru vhodné podlahy ale opravdu není dobré dívat se pouze na její cenu. Nákup nejlevnější podlahové krytiny se obvykle z dlouhodobého hlediska nevyplatí a takový produkt může mít kratší trvanlivost – po určité době pak budete mít zničenou podlahu a nezbude vám nic jiného, než si zaplatit její rekonstrukci nebo rovnou zakoupit novou. Neznamená to samozřejmě, že byste měli automaticky kupovat to nejdražší, co je na trhu – jen je dobré více hledět na kvalitu podlahy a případně se poradit s odborníkem, který Vám s výběrem pomůže a poradí Vám, jaký typ podlahy pro Vás bude nejvhodnější.

Dbejte na soulad podlahy s interiérem

Vybírání té správné podlahy věnujte dostatek času a nekupujete hned tu první, která Vás zaujme. Raději si prohlédněte co nejvíce různých typů a teprve po důkladném zvážení přistupte k samotnému nákupu. Velkou chybou by bylo vybírat podlahu pouze podle jejího vzhledu – důležitý je především výběr vhodného materiálu, z něhož je podlaha vyrobena. Některé typy podlah se např. nehodí do vlhkého prostředí, jiné zase mnohou mít jiné nedostatky. Určitě nic nezkazíte, když se poradíte s profesionálem, který Vám pomůže podlahu vybrat a vyhnete se tak riziku, že byste koupili něco, s čím pak nebudete spokojení.

plancher_bydleni-podlahy-parkety

Vhodná podlaha by měla pokud možno co nejvíce ladit s interiérem místnosti. Např. u starších bytů a domů, případě domácností s rustikálním vybavením je vhodnější vybrat některou z dřevěných podlah, naopak u moderně zařízených bytů jsou vhodné i jiné materiály a dekory. Kromě vzhledu a materiálu je důležité i to, jak pohodlně se Vám po podlaze bude chodit. Jednotlivých aspektů je opravdu hodně a tak vybírejte pečlivě, beze spěchu a v klidu si porovnejte jednotlivé varianty.

Důležitým aspektem je výběr té správné barvy

Nejen u nábytku je důležitá volba vhodné barvy. I u podlah je třeba důkladně zvážit, jaký barevný odstín se bude do Vašeho bytu či domu hodit. Například světlejší podlahy mohou krásně rozjasnit celou místnost, tmavé podlahy zas vytvoří zajímavý kontrast (pokud je dáte do místnosti se světlými zdmi. Obecně se často doporučuje zvolit světlou podlahu ke tmavému nábytku a naopak tmavou podlahu k nábytku světlému. Záleží ale na individuálním vkusu každého kupujícího, takže je jen na Vás, jak bude Vaše domácnost nakonec vypadat.

Každá místnost si žádá trochu jiný typ podlahy

Existují i takové podlahy, jež můžete s čistým svědomím dát třeba do všech místností, nicméně ne každá podlaha se hodí kamkoliv. Nejdříve si zjistěte, nebo se zeptejte, jaký druh podlahy je pro konkrétní místnost vhodný a teprve pak začněte řešit barvu, cenu a další důležité aspekty. Hodně oblíbené jsou např. vinylové podlahy, které se hodí i do koupelen a kuchyní, ale svoje výhody má každý druh podlahové krytiny. Do dětského pokoje je pak třeba vybrat takový typ, který bude příjemný na dotek a bude se pokud možno co nejsnadněji udržovat. Naopak třeba do koupelny rozhodně vyberte podlahu z materiálu, jež je voděodolný.

plancher_pvc-vinylova-podlaha

Nezanedbávejte důkladnou údržbu

Zapomínat nesmíte na důkladnou a pečlivou údržbu podlahy. Tím, že o ni budete pravidelně starat, vydrží Vám mnohem déle, než kdybyste ji nikdy neuklízeli. Konkrétní způsob čištění má každý druh podlahy trochu jiný, některé stačí jen zamést a vysát, jiné lze i umýt. Pokud neradi uklízíte, mohly by Vás zaujmout vinylové podlahy, které jsou na údržbu velmi nenáročné. Každopádně při nákupu nové podlahy se zeptejte jejího prodejce, který Vám poradí, jakým nejvhodnějším způsobem byste se o Vaši novou podlahu měli udržovat.Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..