Maliny jsme zamulčovali jehličím
Mulčování, ale i nastílání, se nám v zahradě osvědčilo. Šetří nám to neskutečně mnoho času, námahy i elektrické energie a přitom vypěstujeme mnohem více ovoce i zeleniny. Nejčastěji používáme slámu, kterou jsme si dali do zahrady dovést nebo seno, které si nasušíme z trávy, kterou sami nakosíme. Tak či tak bychom ji museli sekat, ale jelikož nechováme ani zajíce a jiné zvířectvo, museli bychom se jí „nějak“ zbavit, jako sousedé. Takže využíváme odpad a šetříme dvakrát. Ale maliny dostali nyní na jaře něco speciálního.
Ptáte se, jak nám mulčování šetří elektřinu? Mulčované rostliny nepotřebují tak často závlahu, protože se voda méně odpařuje. Takže nemusíme čerpat vodu ze studny čerpadlem do nádrže tak často. Jenže ani okopávat takové záhony nemusíme, takže šetříme svoji námahu. A protože se tráva a seno za pár měsíců rozloží na původní složky, hnojí nám záhony a potřetí šetříme za hnojiva, které jiní musí kupovat, ale my ne 😉
A když jsme u toho hnojení. Neexistuje jediné správné hnojivo na všechny rostliny. Každý druh potřebuje něco jiného. A maliny, jako ostružinové ovoce, původně z lesů, oblibují jehličí. To svým rozkladem okyseluje půdu, což svědčí všemu lesnímu ovoci, zvlášť borůvkám. My ale zatím pěstujeme jen maliny a ostružiny.
Nedávno tchánové ořezávali ovocné stromky i jehličnany u cesty. Dohodli jsme se s nimi, že tentokrát je nevyvezou na skládku, jako obvykle, ale že my je zpracujeme štěpkovačem. Do čtyř velkých pytlů jsme naložili štěpku z ovocných stromů, do tří z jehličnatých, a dovezli do své zahrady.
Když byly maliny den před jarní rovnodenností přítelkyní ostříhané, vyvezl jsem z domu tři pytle jehličnaté štěpky Motúčkem na kopec k bráně a vysypal ji k malinám. Rozhrabal jsem mulč na rovnoměrnou vrstvu ke všem rostlinám. Nyní jsou již maliny v jehličnatém mulči jako doma, či spíše jako v lese.
Zanechat odpověď