Nemůžete mulčovat trávou?

Někteří z našich sousedů v zahradě odkoukali, že mulčování rostlin je opravdu výhodné. Když viděli, jak to funguje u nás, začali i sami namísto neustálého okopávání nebo vytrhávání plevele raději mulčovat. Zjistili, že to významně šetří čas i námahu a rostliny netrpí v létě suchem. Nejdostupnějším materiálem pro mulčování je vlastní tráva z vlastní zahrady. Stačí ji nechat narůst do větší výšky, pak posekat, nechat proschnout a máte dostatek materiálu k mulčování v celé zahradě. No co dělat, když plochy trávníku nestačí zásobovat materiálem celou zahradu?


Při mulčování trávou jí spotřebujete opravdu hodně. Protože spodní vrstvy nastýlky ​​se rozkládají, poskytují živiny zelenině, je třeba vrstvu pravidelně doplňovat, aby plevel neměl šanci přerůst a aby se voda nevypařovala. U nás to řešíme dvěma způsoby.

Vlastní travnaté plochy sekáme na etapy. Když je na jaře již tráva dost vysoká, zkosím asi třetinu, aby bylo mulče na nejdůležitější místa, další sekání následuje nejdříve za týden. Jednak stále zůstává dost květin pro opylovače i jiný hmyz, který vysoká tráva chrání. Stejně tak brání nadměrnému výparu vody z půdy. A dokud posekám poslední díl, tráva z prvního sečení již trochu podrostla a za pár týdnů poskytne další materiál.

Zeleninu mulčujeme slámou. Vydrží na záhoně i dva roky, rozkládá se pomaleji. Tu je třeba ale koupit. Na podzim to nebývá problém, ti kteří pěstují obilí o ni většinou nemají zájem, ale alespoň ne v takovém množství, jako mají slámu k dispozici. Nejčastěji se sláma na polích balí do velkých balíků, mají i tři sta kilo, ale je to jen otázka dovozu, dá se i na vlečce za osobním autem. Jen k odvalení tohoto balu slámy na požadované místo je potřeba více chlapů, zejména pokud je v zahradě trochu svah. Mnohem lépe se manipuluje s malými balíky slámy v kostkách, ty si dovezete ať už na vlečce za autem nebo i v kufru, zejména pokud máte kombíka.

Související:  Čínská zeď na oddělení mulče od trávníku

zamulčované záhony v zahradě

A ještě jeden zdroj sena na mulčování bývá k dispozici, často zcela zdarma. Sousedé na vesnici. Hodnotu posečené trávy si lidé, kteří nechovají žádné zajíce, kozy, ovce či jiná zvířata neuvědomují a často po posečené trávy a jejím vysušení ji ještě jednou „suší vysokou teplotou“. Zauzená bývá pak celá vesnice. Vděčně vám ji darují, když si ji odvezete. Například na elektrickém kolečku s bočnicemi.

Zejména květinové záhony lidé rádi mulčují kůrou. Na květech nevadí, že borovicová kůra, která se prodává nejčastěji, půdu okyseluje. Nevadí to ani malinám a borůvkám, ale jiným rostlinám v zahradě by kůrový mulč vadil. Proto ho nedoporučuji. A ani proto, že ho musíte kupovat. Vlastní seno je zdarma, sláma téměř zdarma. Tak proč stále za něco platit, když to jde i lépe?