Oplocení svépomocí

Oplocení pozemku, stavby, je jedním ze způsobů zabezpečení majetku. Dáváme tím ostatním na vědomí, tohle je mé a chráním si to. Nejběžnějším oplocením je drátěný plot. Pro ty, kterým není cizí manuální zručnost a při dodržení patřičných zásad, je možné provést montáž svépomocí. Potřebné informace lze získat přímo od prodejců komponentů, případně na jejich web stránkách. Pro představu, co montáž oplocení obnáší, jaké zásady všeobecně platí, uvádím níže.


Příprava – Začneme vytýčením a označením rohů a zlomů daného oplocení. Tomuto kroku věnujte velkou pozornost. Po dokončení montáže je nemožné provádět půdorysné změny. Vyměříme a vyznačíme místa plotových sloupků. Maximální jejich vzdálenost je 3 m, běžná 2,5-2,8 m. Stejně postupujeme u případných sloupků bran a branek.

Spotřeba materiálu – Po zaměření spočítáme jaký a kolik materiálu budeme potřebovat. Pro výpočet můžeme použít webových kalkulaček.

Kopání děr – na vyznačených místech vykopeme nebo vyvrtáme díry na sloupky. Velikost děr je dána zvolenou velikostí vrtáku, při ručním kopání cca 30 x 30 cm. Snažíme se dodržet nezámrznou hloubku 80 cm.

Betonování sloupků – Při betonáži použijeme zavlhčenou betonovou směs. Výškově umístíme sloupky tak aby spodní napínací drát kopíroval terén ve výšce 3-5 cm nad terénem. Směrově betonujeme sloupky tak, že si natáhneme mezi rohové a zlomové sloupky provázek. Průběžné sloupky zabetonujeme do provázku za pomocí vodováhy. Pozornost věnujeme řádnému upěchování betonu. Rohové a zlomové sloupky podepřeme vzpěrou z obou stran. Uchytíme ji ve výšce 2/3 sloupku a zabetonujeme ve směru oplocení. Na rovných úsecích umístíme tyto vzpěry v maximálních vzdálenostech 30 m. V montáži budeme pokračovat až po zatvrdnutí betonu. Předejdeme tak zborcení sloupků při napínání drátů.

Montáž napínacího drátu – Na krajní, rohové a zlomové sloupky namontujeme napínáky drátu. Nejčastěji se používají tři – spodní, střední a vrchní. Mezi napínáky nainstalujeme napínací drát, který napneme otáčením drátu kolem trnu napínáku.

Montáž pletiva – Po rozbalení pletiva ho bodově zavěsíme na horní napínací drát. K prvnímu sloupku připevníme začátek pomocí vázacího drátu. Po napnutí pletiva ho tzv. přiháčkujeme k hornímu a spodnímu napínacímu drátu. K střednímu drátu, případně ke sloupkům použijeme vázací drát. Na závěr překontrolujeme správné napnutí a připevnění pletiva.

Před vlastní montáží bych doporučil navštívit webové stránky montážních firem, kde najdete podrobnější návody. Vhodná je i případná konzultace s odborníky.

 

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Trvalá reklama zde jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Označení:  

Nechte zprávu

Váš komentář

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..