Pěstujeme levanduli
Levandule potřebuje hlavně dostatek slunečních paprsků a dobře snáší i velký letní úpal. Není proto náhodou, že se jí nejlépe daří v oblastech, kde slunce svítí téměř po celý rok. Pěstováním levandule ve velkém je pověstná především francouzská Provence, kde můžete spatřit nedozírné fialové lány.
Další příznivou lokalitou je chorvatský ostrov Hvar, který má údajně nejvíce slunečních dnů v roce ze všech evropských zemí. Ne nadarmo se mu díky obrovskému výskytu této voňavé rostliny přezdívá levandulový ostrov.
Pěstební podmínky
Základním předpokladem je tedy slunce, takže to platí i pro pěstování levandule na zahrádce, terase nebo balkónu. Je nenáročná na vodu, živiny a vyloženě nesnáší přemokření. Substrát by měl být proto lehký, spíše suchý a propustný. V našich podmínkách ji stačí pouze plít a stříhat.
Pokud chcete levanduli pěstovat od semínek, sázejte je na jaře do misky nebo do truhlíku, který umístěte do prostředí s 20°C. Vzrostlé sazenice pak přesadíte po otužení na otevřený záhon nebo do většího květináče. Pro dosažení mohutnějšího květenství, je nutné stříhání tak, že větve levandule seřízněte po odkvětu zahradnickými nůžkami. Zabrání se tak i tvorbě semen, což přispěje k lepší tvorbě nových květů v následujícím roce.
Stanoviště, kterým může být záhon či skalka, by mělo být na přímém slunci, které pomáhá k lepší vybarvenosti květů a jejich intenzivnější vůni.
Pěstování a množení
Nejčastěji se pěstuje levandule lékařská, která se množí polodřevitými řízky stonků v dubnu. Druhou variantou je množení semeny. Levandule rostou v keříčcích do výšky od 20 až do 60 cm, podle jednotlivých kultivarů. Například levandule hlávkovitá vyroste v mohutný a hustý polokeř vysoký téměř jeden metr, který má velice aromatické šedoplstnaté listy a květy v tónech růžově až temně purpurových.
Využití
Ve Francii se levandule pěstuje zejména pro kosmetický a farmaceutický průmysl, jelikož se jedná o bylinu s léčebnými účinky. V našich domácích podmínkách lze květy levandule použít jako součást bylinných směsí. Hlavním přínosem jsou uklidňující účinky na lidský organismus.
Nálev s čajovou lžičkou levandulových květů, uklidňuje nervy, tiší bolesti hlavy, pomáhá při nespavosti, nervozitě, závratích nebo ke zlepšení trávení. Dále je možné si připravit relaxační koupel a olej z levandule má hojivé účinky a pomáhá při revmatických bolestech nebo dně.
Květy levandule lze také sušit a pokládat do šatní skříně na prádlo, které provoní a také od něho odpudí šatní moly. Svazečky sušených levandulí jsou vhodné do různých dekorací.
Zanechat odpověď