Osvětlení zahrady

Osvětlení zahrady je hitem posledních let. Umožní vám prodloužit si radost při pohledu do své zahrady u domu až do večerních hodin. Osvětlení dodá vaší zahradě další rozměr a jedinečný efekt. Můžete si osvětlit například přístupovou cestu od brány ke dveřím domu, některé vybrané partie zahrady, okolí bazénu či jednotlivé solitéry.


Prostě záleží jen na vás, kam si venkovní svítidly umístíte a jak je nasměrujete. Zahradní osvětlení je pro svou specifičnost náročnější v porovnání s interiérovými svítidly. Jedním z hlavních požadavků, které musí venkovní zahradní osvětlení splňovat, je maximální odolnost proti vodě, ale i prachu a jiným částicím včetně hmyzu, který by mohl do osvětlovacích těles vnikat. V noci rozvsícené venkovní osvětlení přitahuje spoustu mušek a jiného drobného hmyzu, který by mohl osvětlení časem zanášet a snižovat intenzitu světla.

2
Nejjednodušším a nejlevnějším zahradním osvětlením jsou solární lampy. Solární energie nestojí ani korunu a na zahradě ji můžeme využívat nejen k vaření na solárních vařičích, nebo k ohřevu vody v bazénu, ale také k osvětlení jednotlivých částí zahrady. Princip solárních lamp spočívá v tom, že lampy přes den shromažďují světlo pomocí malého solárního článku, ukládají ho do baterie a po setmění se rozsvěcují.

3

Proto je potřeba umísťovat lampy na místa, kam přes den nejvíce svítí sluníčko. Výhodou solárního osvětlení je fakt, že po setmění nemusíte nic zapínat a rozsvěcovat, neboť díky senzoru pozná lampa sama, že je dostatečná tma, aby se zapnula. Proto jsou solární lampy tak oblíbené. Představují jednoduchou obsluhu, nepotřebujete k jejich instalaci žádného elektrikáře, nemusíte k nim přivádět žádnou přípojku a jejich provoz je absolutně bez údržby a zcela zdarma. Jediné náklady tvoří počáteční kupní investice. Instalování solárních lamp na zahradě je naprosto jednoduché, neboť většina z nich je opatřena hrotem pro zapíchnutí do terénu.
4



Související:  Příprava sekaček na sezónu