Pěstujeme juku
Juky jsou domovem v USA, Mexiku a ve Střední Americe. Je známo okolo čtyřiceti druhů, přirozeně rostou v suchých stepích a pouštích a podle druhu se liší vzrůstem: některé jsou nízké a připomínají spíše exotické traviny, jiné jsou vysoké až několik metrů a podobají se stromům.
Častou dominantou mohavské pouště, která zasahuje do území Kalifornie, Utahu, Nevady a Arizony, je juka krátkolistá, které se anglicky říká Joshua Tree a bývá vysoká až dvacet metrů. Je s podivem, jak může být příbuzná s jukou vláknitou, známou z našich zahrad.
Příbuznost prozradí dlouhé tvrdé listy a květenství. Žádný z druhů juk není mrazuvzdorný, musíme je proto pěstovat jako přenosné. Od dubna do podzimu je necháváme na terase nebo je i s nádobou zapustíme do záhonu a na zimu je přeneseme dovnitř.
Na záhonu
Juky můžeme pěstovat samostatně nebo v kombinaci se suchomilnými trvalkami. Dobře vypadají s travinami a mrazuvzdornými opunciemi. Důležité je vybrat místo, kam svítí nejvíce slunce. Velikost záhonu není nijak daná, záleží na nás, jak velký prostor jim chceme věnovat. Může to být půlka zahrady, nebo i malý záhon. Nutná je drenáž, stačí 20 cm hrubého štěrku, který nasypeme na dno budoucího záhonu. Substrát by měl tvořit štěrk s pískem a uleželý kompost v poměru 1:1.
Záhon s jukami velmi dobře vypadá v rovině či v mírně zvlněném terénu, nikdy pro ně nevršíme kopec, ale spíše kopírujeme či lehce namodelujeme stávající terén. Záhon lze doplnit většími kameny, které zapustíme pod povrch podobně jako při budování skalky. Po výsadbě můžeme povrch pokrýt asi pěticentimetrovou vrstvou štěrku. Je to hezké řešení a navíc pomůže při odvádění vlhkosti od rostlin.
Čím lze doplnit záhon
Záhon s jukami můžeme doplnit např. agávemi, opunciemi, keřovými jalovci a okrasnými travinami. Pro navození dojmu kvetoucí pouště ještě vysejeme v nepravidelných plochách sluncovku kalifornskou, prérijní trávu, ke které patří například metlice trsnatá.
Zanechat odpověď