Kompostéry – pomocníci na zahradě

Bio, předpona, která se v současné době přidává téměř ke všem oborům lidské činnosti. V tomto článku ji použijeme ve spojení se slovem kompost. Pokud máme zahradu a rádi bychom její část využili pro pěstování zeleniny, mohl by se nám kvalitní kompost hodit.


Většina zahrádkářů si láme hlavu, jak se co nejefektivněji zbavovat posekané trávy nebo biologického odpadu. Tento problém by vám mohl pomoci vyřešit kompostér a navíc ještě ušetříte peníze za hnojivo, které si doma vyrobíte sami a bude zcela přírodní. Ty tam jsou doby našich babiček a dědů, kdy se kompost nechával „zrát“ v rohu zahrady. Pokud jsme kutilové, jednoduše si kompostér vyrobíme sami. Ale dnes se dá za poměrně slušnou pořizovací cenu i koupit.

Typy kompostérů

Tím nejjednodušším typem jsou dřevěné kompostéry, které si můžete vyrobit i sami. Jejich nevýhoda je v tom, že se vám, díky použitému materiálu, rychleji rozpadnou. Ovšem pro menší zahrady je ideální. Při výrobě nezapomeňte mezi jednotlivými díly nechat mezeru pro přístup vzduchu.

compost-419259_960_720

Pokud se rozhodnete kompostér zakoupit, raději se vyhněte těm z kovových materiálů, mohly by totiž do kompostovaného materiálu uvolňovat nežádoucí látky. Vhodným řešením jsou kompostéry plastové.

Suroviny vhodné a nevhodné

Aby kompost „prospíval a zrál“, měli bychom vědět, co do něj patří a které suroviny naopak nedávat.

Ano – tráva, listí, mech bioodpad z domácnosti, kávová sedlina, čaj, zbytky ovoce a zeleniny (bez chemického ošetření), květy, listí, posekané a nadrcené větvě, třísky, hobliny, kůra, popel ze dřeva.

Ne – vařené zbytky jídla, kosti, odřezky masa, oddenkový plevel, rostliny napadené chorobami nebo škůdcem, pecky, slupky od melounů a samozřejmě nebiologický materiál.

Umístění

Pro umístění kompostéru volte spíše stinné místo, sluníčko by kompost rychle vysušilo. Z vybraného místa odstraňte drny a na odkrytou zeminu položte základní vrstvu hrubších klacíků, ta poslouží jako drenáž a provzdušňování. Pamatujte na to, že mezi zemí a kompostem nesmí být žádná nepropustná vrstva, která by zabránila přístupu žížal a půdních mikroorganismů, bez nichž bychom žádné kvalitní hnojivo nezískali.

Související:  Stavět plot v zimě? Proč ne, dá se.

1-1240063023jm2k

Tip na závěr – kompostéry můžete mít dokonce i doma nebo na balkoně a to díky kalifornským žížalám, které jsou umístěny ve speciální bedničce. Můžete tak získat kvalitní hnojivo pro vaše květiny.