Malujeme byt svépomocí

Péče o byt může být různá. Někteří si ani sami nevymění vadnou žárovku bez zavolání odborníka, jiní se snaží i stavební úpravy dělat svépomocí. Nechceme tady řešit, co je lepší, protože bychom se pravdy asi stejně nedopátrali. Pokud ale chceme na bytě neustále něco kutit, měli bychom vědět, že na některé práce jen odvaha nestačí.


Je tedy skutečně lepší si pozvat instalatéra, elektrikáře, ale co v případě malíře pokojů? Někdo bude šťastný i s nějakým kocourem na stěně, jen když bude mít dobrý pocit vlastnoručně vykonané práce. Takže několik rad k odvaze si svépomocí vymalovat byt.

Doba k malování

Malovat byt můžeme celoročně, jen bychom se měli vyvarovat dnům s velkým vlhkem, tedy deštivému období. Čerstvě namalované zdi rychle vysychají, proto pokud je to v zimě, měli bychom více topit a často větrat. V létě se tedy jen větrá.

Příprava stěn

Abychom se vyvarovali flekům, lidově kocourům, měli bychom mít v prvé řadě dobře připravené stěny. Prvním problémem je, co se starou malbou. Pokud je dobře zachovalá, nemá mnoho vrstev ze starších malování a neliší-li se významně od navrhované barvy nové, můžeme ji ponechat, pečlivě omést koštětem či kartáčem, a pak ji lze již nově přemalovat.

Pokud je v dobré kondici, ale je značně zaprášená, od kuřáků zakouřená či mastná v kuchyni, měli bychom ji umýt směsí vody a mazlavého mýdla. Po zaschnutí je třeba ale nanést penetrační nátěr a srovnat nerovnosti stěrkou či sádrou. Povrch lze pak i zabrousit brusnou mřížkou, a pak již můžeme malovat.

Pracná cesta je případ, kdy je stěna poškozená, stará barva částečně oloupaná, zašpiněná a podobně. Pak je třeba starou malbu oškrabat, lepší je to samozřejmě mokrou cestou. Na sucho se jen stěny brousí, ale pak stejně musíme sádrou (zásadně bílou) vyrovnat nerovnosti, díry atd.

Související:  Efektní LED vánoční osvětlení

Platí všeobecná zásada, že čím více péče věnujeme podkladu, tím bude výsledek lepší.

Penetrace

Penetrace slouží ke sjednocení savosti podkladu, zpevnění povrchu a zvýšení přilnavosti dalších nátěrům a následná barva bude lépe krýt. Hloubková penetrace je nutná v případě větších úprav stěny a na nových dosud nenatíraných stěnách se používá univerzální.

Barva na stěnu

Výběr barev na stěny je důležitý, protože nám dává ráz pokoje na několik let. Máme na výběr bílou nebo barevnou stěnu, které můžeme dále zdobit třeba válečkem. Vynechejme však jejich volbu, jen si řekněme, že máme možnost použít stíratelných nebo nestíratelných barev, více či méně propustných, ale také lesklých a matných.

Nanášení barev

Barvy se nanášejí několika způsoby, klasicky štětkou, ale i válečkem nebo stříkáním a polštářky. Nejjednodušší je to válečkem, kdy zejména začátečníkům nehrozí tolik šmouhy Nanášíme barvu od shora dolu, pokud možno jedním směrem, ale lépe tahy křížem.

Potřeby k malování

Základními potřebami jsou barvy a penetrace, štětka, štětce a válečky (plus případně nástavce – teleskopické násady), polštářky, případně stříkací pistole. K ochraně nábytku se používá zakrývací fólie či maskovací pásky. Nutností jsou i štafle, malířská škrabku (špachtle), bílá sádra, na úpravu stěny ocelové hladítko, brusný papír, na mytí mazlavé mýdlo.

Rady na závěr

K malováni štětkou je potřeba určitá zkušenost, zejména proto, aby byla barva nanášená pravidelně a barva necákala po místnosti. Na kouty a nepřístupná místa se používají menší štětce, případně i tzv. zároháč pro malbu za radiátory. Pro vodou ředitelné barvy jsou vhodné i štětce s umělými vlákny.

Pro válečky platí, že čím je hladší povrch, tím by měly být kratší jeho vlákna. I zde se používají na nepřístupná místa menší a upravené válečky. Barvu po namočení je třeba z valečku otřít na mřížce, jinak by po stěně stékala.

Související:  Příjemný spánek v saténovém povlečení

Méně často se používají k nanášení barev polštářky či houbičky, zejména jsou vhodné na velké plochy.

Stříkací pistole se používá na velmi velké plochy, velice práci urychlí. Je však potřeba dát pozor na podlahy, okna, dveře a podobně, vše je nutné řádně zakrýt.

Barvy bychom si měli namíchat tolik, aby nám trochu zbylo i na další případné opravy. Počítejme předem ale s tím, že budeme nanášet dvě vrstvy barev.