Jak účinně na plevel

Plevel je jednou z nočních můr každého zahrádkáře. Stačí několik dní polevit v boji s ním a zahrádka je zaplevelená. Nejosvědčenějším a nejúčinnějším prostředkem jsou lidské ruce a motyčka. Na zahradě jsou však také místa, kde se plevel hojně vyskytuje, a kde je možné použít i jiné metody, než pouze mechanické odstraňování.


Taková místa jsou například podél plotů, špatně přístupné prostory, terasy, dlážděné plochy, chodníky a další. Nejčastějším druhem plevele v našich podmínkách je pampeliška, sedmikárska, jitrocel, pýr a kopřiva. Mezi méně známé, ale velmi rozšířené, patří také ptačinec žabinec, bršlice kozí noha, svlačec, lebeda a další. Na místech, kde se nepěstují žádné květiny či zelenina, můžeme aplikovat chemii.

5754412455_3969e94a7a_b

Ideální je to u pevných ploch, cest či plotů, kde můžeme plevel hubit totálními herbicidy, což je nejrychlejší a nejúčinnější způsob. Tyto prostředky spolehlivě a nekompromisně spálí veškerou nežádoucí vegetaci. Je třeba použít hlavně přípravky pronikající až ke kořenům plevelů. Rostlina herbicid vstřebá a záhy celá i s kořeny uschne.

4680703695_fac1d0b7c3_b
Osvědčených hebricidů není na trhu tolik, mezi zahrádkáři patří mezi nejoblíbenější totální herbicidy Roundup. Ten účinně proniká do rostliny přes její listy, odkud postupuje ke kořenům a rychle ji celou zničí. Proto je důležité, aby plevele nebyly nakrátko posečené, ale ani příliš vysoké. Ideální dobou je období před květem, kdy má plevel dostatečnou listovou plochu. Herbicidy je třeba aplikovat za hezkého počasí a v bezvětří. Nikdy ne za rosy, před kropením nebo když hrozí déšť, jelikož by se chemické látky spláchly, nebo naředily vodou a účinek by byl o hodně slabší.

9054828138_d287b29106_b
Prevencí před růstem plevelů v okrasné zahradě je mulčování posečenou trávou, drcenou kůrou nebo dřevěnou štěpkou kolem okrasných dřevin, keřů a trvalek. Aby plevel neměl šanci prorůstat nastýlkou, musí být tato vrstva vysoká alespoň 10 cm. Ideálním prostředkem je v dnešní době oblíbené černé fólie, na které se ještě naklade vrstva kůry či štěpky a plevel zde neroste.

Související:  Mšice na zahradě

3326347575_254497ae81_b
Jiná situace je na záhoncích, kde se nejvíce vyskytuje žabinec, svlačec, pýr a další plevele. I na ně lze použít chemii, v tomto případě herbicid v pěně, která se nanáší indikátorem jen tam, kde je to zapotřebí a nejbližší okolí zůstane nedotčeno.

Zdroj obrázků: flickr.com