Kamenný koberec
Spojení přírodního kamene s chemií může vykouzlit zajímavý netradiční koberec. Přírodní oblázky zalité v průhledném lepidle můžete mít jak v interiéru, tak na venkovní terase, balkonu, ale i na chodnících či příjezdových cestách u domu a před garáží. Velice efektně a přitom prakticky působí lité kamenné koberce pod zahradní pergolou, nebo kolem zahradního bazénu.
U všech těchto ploch je postupně nahrazována tradiční dlažba touto novinkou, která poskytuje elegantní a luxusní vzhled i příjemnou chůzi, jelikož povrch kamenného koberce připomíná linoleum a podobné podlahové krytiny. K výhodám kamenných koberců kromě jiného patří nejen pestrá barevná škála, ale také nejrůznější tvary a velikost kameniva. Celkový vzhled nově vytvořené plochy závisí na tvaru a barvě oblázků, takže si můžete vybírat z opravdu pestré palety, kterou výrobci kamenných koberců nabízejí. Design ploch z kamenného koberce pak můžete volit podle daného místa a podle nejbližšího okolí. Například chodníky mezi okrasnými keři, stromy a květinami můžete zvolit v nenápadné hnědé barvě, která nebude rušit vnímání přirozené krásy rostoucí vegetace. Naopak pod pergolou, kolem bazénů či na balkoně si můžete vytvořit pestrou mozaiku podle svých představ.
Kamenný koberec si můžete nechat zhotovit od specializované firmy, která se postará o vše, od dovozu materiálu, přes pokládku až po konečnou úpravu. Ovšem jelikož je provedení kamínkového koberce poměrně jednoduchou záležitostí, je možné si pokládku provést i svépomocí. Tato činnost se stává stále oblíbenější, neboť v porovnání se zámkovou dlažbou či pokládkou zahradních šablon a jiného materiálu, má kamínkový koberec několik výhod. Především nemusíte příliš dbát na kvalitu a rovnost podkladového povrchu, který pouze nesmí mít trhliny. Jak příprava materiálu, tak i samotný průběh je rychlý a jednoduchý a práci zvládne i jedinec bez pomoci druhých osob. Než se pustíte do práce, je třeba si připravit základní pracovní pomůcky, kterými jsou hladítko, zednické naběračka nebo-li fanka, vrtačka s nástavcem na míchání a kýbl na míchání pojiva, kousek starého hadru, aceton, odměrka a konečně větší nádoba pro smíchání pojiva s kamínky.
Začneme tak, že do větší nádoby nejprve nasypeme polovinu plniva. V menším vědru smícháme pryskyřici s tvrdidlem pomocí odměrky pro dosažení správného poměru. Poté polovinu připravené směsi nalijeme do nádoby s kamínky, zasypeme zbylou polovinou kamení a opět zalijeme druhou půlkou připravené pryskyřice s tvrdidlem.
Pak vše důkladně promícháme a fankou nanášíme na povrch, který může tvořit beton, dřevo či dlažba. Nalitou směs je třeba zhutnit kovovým zednickým hladítkem a vyhladit do konečné podoby. Hladítko přitom neustále čistíme hadrem namočeným v acetonu, aby se nelepilo a netvořilo na povrchu defekty. Jelikož hmota rychle tuhne, je dobré si vždy připravit jen menší množství a pracovat rychle. Plocha je pak pochozí po 24 hodinách. Výhodou je, že tímto způsobem můžeme pomocí bednění vytvářet různé tvary, nebo i oblouky, pokud máme k dispozici vhodné například plastové pásy.
Zdroj obrázků: Topstone.cz a betonserver.cz
Maty
No jako určitě si nechat udělat kamenný koberec od odborníka, my vsadili na prověřenou firmu presstone a vyplatilo se.