Kde a jak ušetřit v domácnosti
Slovo „šetření“ slyšíme snad z každé strany. Víte kolik můžete ušetřit na energiích v domácnosti? Přinášíme Vám přehled spotřeby elektrické energie spotřebičů běžně využívaných v domácnosti. První a velmi podstatné pravidlo je , že výměnou starých spotřebičů za nové víme ušetřit nemalé množství finančních prostředků do rodinného rozpočtu.
Největším spotřebičem a také největším požíračem elektrické energie je chladnička a mrazák, nakolik je v plném provozu nonstop 24 hodin denně , 7 dní v týdnu. Spotřeba nové chladničky s mrazničkou oproti staršímu typu je nižší až o 60 % , samozřejmě záleží také na dalších faktorech, jako je umístění spotřebiče (nesprávné je umístění při tepelném zdroji např. radiátor, myčka nádobí, sporák, slunná místa v bytě), údržba a energetická třída, která je velmi důležitým faktorem spotřeby.
Energetická třída kombinovaných chladniček:
A + + + průměrná roční spotřeba 30 eur
A + + průměrná roční spotřeba 40 eur
A + průměrná roční spotřeba 48 eur
A průměrná roční spotřeba 58 eur
Mezi značné požírače elektrické energie se řadí i osvětlení. Vedle klasické již méně používané žárovce se do našich domácností dostaly šetrnější zářivky a LED žárovky. Tyto jsou mnohem úspornější, než klasická žárovka. Vstupní cena u zářivek a LED žárovkách je sice vyšší, ale při počtu hodin svícení se klasická žárovka nedá srovnávat. LED žárovku můžeme zařadit na první místo v úspornosti, ať už počtem hodin svícení (až 30.000), velmi nízkou spotřebou energie, ale i šetrnosti vůči životnímu prostředí, protože neobsahuje těžké kovy a rtuť. U zářivky můžeme počítat s výdrží zhruba 8.000 hodin svícení a při klasické žárovce jen maximálně 1.000 hodin. Ve srovnání klasické žárovky a úsporné LED žárovky ušetříte až 80 % elektrické energie.
Šetrné mytí nádobí , snad Vám napadne, že myčkou to určitě nebude, ale mýlíte se. Dnešní šetrné myčky dokáží ušetřit velké množství vody v porovnání s klasickým mytím nádobí. Spotřeba vody při klasickém mytí nádobí ručně může být až do 50 litrů vody na jedno mytí. Myčka to dokáže i s 8 litry a nízkou spotřebou elektrické energie.
Pár dalších rád s nimiž ušetříte:
– Do rychlovarné konvice dejte jen tolik vody, kolik reálně potřebujete, ušetříte tím elektrickou energii a samozřejmě vodu
– Při pečení / vaření používejte rozmrazené suroviny, urychlíte tím bod varu a ušetříte elektrickou energii
– Pravidelným čištěním trouby ušetříte el. energii, neotevírejte často dvířka trouby, pozorujte pokrm přes vyčištěné dvířka
– Vaření na plynu je mnohem úspornější než sklokeramické desky
– Používáním poklic při vaření ušetříte až 40% energie
– Při praní nepoužívejte program předpírky, účinnost je zanedbatelná, ale spotřeba vody a energie určitě ne
Zanechat odpověď