Nádobí – který materiál si vybrat?

Nejspíš každý z nás si život bez nádobí umí představit jen s velkými obtížemi. Nemít doma hrnce, kastroly, hrnečky, rendlíky nebo pekáče, neuděláme si ani oběd. Při každém nákupu je důležité si umět dobře vybrat, u nádobí tomu není jinak a nejde jen o barvu a tvar. Každý materiál a každý výrobce Vám nabízí něco jiného.

Mezi nejznámější výrobce nádobí patří například BAF, Ballarini, Banquet, Belis, ORION nebo TESCOMA, z materiálů můžeme jmenovat nerez, litinu, titan, teflon, smalt, feromagnet nebo keramiku.

1. Nerezové nádobí

V každé české kuchyni se určitě najde nerezové nádobí. Je to taková česká stálice, která svému majiteli nabízí výbornou odolnost a snadnou údržbu. Takové nádobí není jen nádobím, ale také elegantním doplňkem každé kuchyňské linky. Sortiment dnes nabízí mnoho různých designových vychytávek a mimo jiné také celé sady.

– výborná odolnost

– snadná údržba

– nezaměnitelný a skvěle řešený desing

2. Litinové nádobí

Díky své vysoké životnosti se litinové nádobí obyčejně dědí z generace na generaci a známky stáří hledáte jen s velkými obtížemi. Při vaření a pečení spotřebujete jen minimální množství tuku. Nádobí vyrobené z litiny výborně vede a udržuje teplo, jídlo je tedy možné stáhnout ze sporáku a připravit jen díky naakumulované energii.

– vysoce trvanlivé a odolné vůči mechanickému poškození

– překvapivě dlouhá životnost

– lze ho využívat na všech druzích tepelných spotřebičů

– snadná údržba

– výborně vede a udržuje teplo – pokrm v takovém nádobí zůstává dlouho teplý

3. Titanové nádobí

Titanové nádobí je v poslední době absolutní celebritou.

– hrnce a kastroly jsou s antiadhezním povrchem -> žádné přichycení nebo připálení

– extrémní odolnost – hrnce vydrží i horší zacházení

– kovuvzdorný povrch

– vhodné na všechny druhy tepelných spotřebičů, včetně indukce

Související:  Příjemný spánek v saténovém povlečení

 

domacipotreby-franta_steam-1328765

4. Smaltové nádobí

Spolu s nerezovým nádobím je i smaltové nádobí častým pomocníkem českých kuchařů a kuchařek.

– nepřilnavý povrch

– výborná vodivost tepla

– vysoká odolnost vůči opotřebení

– rovnoměrné rozvádění tepla -> pomáhá rychlé a zdravé přípravě pokrmů

– mytí je možné i v myčce

5. Nádobí s keramickým povrchem

Jste zastánci zdravého životního stylu? V takovém případě je pro Vás keramický povrch ta správná volba. Díky přírodnímu původu povrchu Vám takové nádobí zaručí, že se při vaření do jídla neuvolňují žádné škodlivé látky.

– vaření, pečení a smažené zcela bez tuku

– žádné připalování nebo přichytávání

– snadná údržba

– výborná odolnost vůči vysokým teplotám

6. Teflonové nádobí

Nepřilnavý povrch teflonového nádobí láká spousty lidí. Důležité je každého majiteli upozornit, že při vaření se nedoporučuje používat kovové náčiní – hrozí poškrábání antiadhezního povrchu. Další starost nastává při mytí, vyvarujte se využívání hrubé strany houbiček, drátěnkám a brusným čisticím prostředkům.

– nepřilnavý povrch

– jídla jsou hotová rychle a za využití minima tuku

7. Indukční nádobí

Indukční nádobí je takové, které lze používat při vaření na indukčních deskách. Vždy si při koupi takového nádobí zkontrolujte, zda je na indukci určené. V dnešní době už prakticky většina nádobí s tímto tepelným zdrojem počítá, nicméně výjimka potvrzuje pravidla, proto se vždy raději přesvědčte. Můžete se zeptat školeného personálu nebo si můžete přečíst příbalové letáky či různé návody. Další pomůckou může být i to, že nádobí, které je určené na indukci, by mělo mít zespodu grafický symbol cívky v podobě několika vlnovek, nebo je přímo značeno slovem Indukce (Induction). Traduje i fáma, že nádobí vhodné na indukci se pozná podle toho, zda se na něj přichytí magnet, to ovšem není pravda!

Související:  Teplo a sucho po celý rok

– vaření je rychlé, bezpečné a ekonomické

– spotřeba minima energie