Stavět z ytongu nebo cihel
Výběr materiálu pro stavbu domu je důležitý jak z hlediska způsobu stavění, tak i z pohledu fungování stavby. Obecně platí, že největší svislé plochy na domě tvoří stěny, které jsou určující pro to, jak se v domě bude bydlet. Prvořadým požadavkem je, aby v zimě stěny dokázaly držet teplo a v létě chladit a bránit přehřátí místností k horkých dnech.
Materiál je rovněž důležitý z hlediska vlhkosti, aby v interiéru bylo příjemné klima. V domě by nemělo být ani vlhko, ale ani přílišné sucho. Důležitá je i zdravotní nezávadnost, schopnost tlumit vnější i vnitřní hluk a odolnost vůči požáru. Všechny vlastnosti mají značný vliv na životnost domu.
Pokud jde o pálené cihly, lze u nich hovořit o ideální požadované kombinaci dvou základních vlastností zdících materiálů. Jsou velice pevné a zároveň mají výborné tepelně izolační vlastnosti. Tepelná akumulace zdiva z pálených cihel je skvělá. K dalším výhodám patří variabilita prvků a nehořlavost, což zvyšuje celkovou bezpečnost domu. Nejnovější technologie výroby pálených cihel využívají kombinování různorodých materiálů do jednoho výrobku, aby se maximálně využilo jejich specifických vlastností.
U ytongu stavebníci oceňují skutečnost, že ve všech směrech je tvárnice tvořena stejnou hmotou, takže ji může otáčet, jak chcete. Velkou výhodou je, že se tvárnice dají jednoduše řezat třeba i na milimetrové rozměry, což je při zdění obvodového pláště velice výhodné. Pórobeton je úžasně tvárný, lze ho různě drážkovat, vrtat, aniž by hrozilo odlamování kusů tvárnic. Otázkou u ytongu je jejich nasákavost, jelikož je hodně porézní.
Z tohoto důvodu je lepší nepoužívat ke spojování tvárnic klasickou maltu, ale speciální tmely. Ty jsou ovšem poměrně drahé. Při použití malty je častým problémem, že stavba nepoměrně déle vysychá. U staveb z itongů někdy vzniká problém s horizontální prodyšností stěn kvůli vydechování vlhkosti, která se může zhoršit v případě dodatečného obvodového zateplování domu.
Zdroj obrázků: wikipedia.org
Martin
Přijde mi to jako pěkný PR článek od Ytongu 🙂 Chtělo by to porovnat s modernějšími materiály, než s klasickou cihlou. Zaměřit se pak také na celkové vlastnosti zdi – nejideálnějším řešením mi přijde kombinace 2 materiálů – aby se docílilo dobré tepelné akumulace, zvukové izolace, únosnost a také hlavně dobré tepelné izolace. Podle fyzikálních vlastností se tyto předchozí docela vylučují a jsou to pak spíše kompromisy, když chceme po „cihle“ aby splnila toto všechno.