Rekonstrukce roubenky
Roubené chalupy jsou neodmyslitelnou součástí českého i moravského venkova. V dnešní době slouží většinou k rekreačním účelům, ovšem nemálo jejich vlastníků si roubenky adaptují na trvalé bydlení.
Rekonstrukce roubenky však vyžaduje nejen znalosti a zručnost, ale také cit pro architekturu a pro zachování typického historického vzhledu těchto architektonických skvostů.
Jak začít
Roubenky jsou specifické stavby, k nimž je nutné při rekonstrukci také specificky přistupovat. Mnohdy se setkáme s překvapením v podobě dřevěné či betonové podlahy přímo na hlíně. Často je roubenka postavena na kamenech bez jakékoliv hydroizoace. Vždy je lepší si přizvat odborníka, který posoudí stavbu z hlediska statického a technologického stavu.
Provede sondáž do jednotlivých částí domu a doporučí, zda je nutné roubenku raději zbourat, nebo zda je možné rekonstruovat. Některé demolice nejsou nutné, ovšem majitelé k nim přistupují z důvodu nižších nákladů, než by stála celková rekonstrukce.
Postup při rekonstrukci
Pokud jsou v pořádku krovy i střešní krytina, ale roubení je napadeno dřevokaznými houbami či hmyzem, můžeme střechu ponechat a ušetřit tak nemalé náklady. Roubenku musíme staticky zajistit, což se provádí pomocí ocelových stavebních stojek, kterými celou stavbu podepřeme. Než si objednáme výrobu nového roubení, posoudíme, jaké dřevo by pro naši roubenku bylo nejvhodnější. Můžeme také využít současných moderních možností a rekonstrukcí dosáhnout tepelných úspor, jaké mají nové nízkoenergetické dřevostavby.
Nejobvykleji jsou poškozeny zejména trámy ležící přímo na podezdívce. V důsledku chybějící hydroizoace trpí dřevo zemní vlhkostí nebo dešťovou vodou. Pokud je to jediná větší závada, můžeme spodní trámy vyměnit za nové. U malé stavby to můžeme provést sami.
Použije se několik heverů a trámů, kterými se konstrukce podepře. Hodně poškozené trámy se nahradí novými, při menším poškození se mohou přeplátovat novými trámy. Při částečném poškození se odstraní poškozené dřevo, pak se aplikuje ochranný nátěr a mezery se mohou zaplnit například pilino-betonem. Piliny se nejprve napustí vodním sklem a roztokem kyseliny solné. Po mírném zaschnutí se smíchají s cementem v poměru 1 díl pilin na 2 díly cementu. Po zatvrdnutí se hmota obrousí a povrchově upraví jako okolní dřevo.
Oprava spár
Pro obnovu spár nebo jejich opravu existuje mnoho návodů. Od použití mechu, jílu, povřísel až po malty namíchané podle nejrůznější receptur. Jednou z nejrychlejších a nejjednodušších postupů je použití polyuretanové pěny ve spreji.
Ve spárách mohou zůstat i zbytky staré hmoty, kterou očistíme vyfoukáním, pak naneseme vrstvu pěny, kterou po ztvrdnutí seřízneme a nakonec natřeme bílým balakrylem.
Zdroj obrázků: flickr.com (Jimmy Emerson, DVM, Melanie J Watts, Peggy Reimchen)
Zanechat odpověď