Skladování ovoce, a jiných plodin, ze zahrady

Ovoce se na zahradě pěstuje nejen pro přímou konzumaci, ale také pro uskladnění, aby je bylo možné užívat i v zimě. Proto je potřeba ovoce uchovat v co nejlepším stavu, na což má vliv hlavně čistota skladovacího prostoru, ale i čistota nádob na natrhané plody, čistota nářadí použitého ke sklizni apd.


Naše nejrozšířenější ovoce, jablka a hrušky, je nutno ochránit hlavně před potlučením a otlaky. Ovoce by mělo být suché a se stopkou. Jakkoliv poškozené nebo škůdci napadané ovoce záhy nakazí všechny ostatní uskladněné plody.

2354443958_d984ba3001_b

Ideálním skladem je dobře větratelná místnost, nejlépe sklep, kde je chladno, ale nemrzne. Pokud by sklepem procházelo potrubí s teplou vodou, je pro skladování ovoce nevhodný. To platí hlavně o betonových sklepech v novostavbách. Je-li ve sklepě relativně hodně chladno, může se ovoce zabalit do igelitových sáčků, ale až dva dny po sklizni a sáčky se ještě propíchají.

9774561484_65f1cedfaf_k

Při větrání se musí zajistit, aby se dovnitř nedostal žádný hmyz či hlodavci, ba ani padající listí. Důležitá je vlhkost vzduchu ve sklepě, která zabraňuje vysychání ovoce. Dobré je umístit do sklepa nádobu s vodou, nebo stačí například bedýnky s mechem, který se musí pravidelně vlhčit. Doporučená teplota vzduchu je v zimě od nuly do čtyř stupňů Celsia, na jaře by pak neměla přesáhnout 12°C.

5232646963_c3329232f8_o
Pravidlem je, že ovoce se musí vždy skladovat v jedné vrstvě aby se neomačkalo a abyste měli přehled o případné nákaze. Nakažené nebo nahnilé plody je nutné ihned odstranit. Kdo nemá vhodný sklep, může ovoce skladovat v prostorné bedně, kam se položí mezi cca třícentimetrové vrstvy dostatečně suché a hrubé rašeliny. Bednu lze pak umístit i tam, kde teplota občas krátkodobě klesne i několik málo stupňů pod nulu.

Související:  Oblíbený lunární kalendář

3605048963_06aea168de_b
Velice důležité je, aby ovoce nebylo uskladněno společně s bramborami nebo jinou zeleninou, jelikož snadno přejímá jiné pachy a vůně. S tím souvisí i čistota skladovacích prostor, hlavně regálů a lísek, které by se měly nejprve umýt vodou s rozpuštěným dezinfekčním přípravkem, který je ovšem naprosto bez zápachu.
Nakonec ještě otázka, kdy ovoce k uskladnění sklízet. Zkušení sadaři radí, že nejlepší je to krátce před tím, než ovoce dozraje k přímé konzumaci, konkrétně se hovoří o sv. Václavu. Jablka by se měla ukládat stopkami nahoru, hrušky stopkami dolů.