Jak pečovat o zahradní náčiní

Kdo si svého zahradního náčiní váží, ten se o něj také pečlivě stará. Čím lépe budeme zahradní náčiní udržovat a uskladňovat, tím lépe a také déle nám bude sloužit. Důležité je, ošetřit každé náčiní ihned po jeho použití a uložit je na místo chráněné před deštěm. Pokud necháte jakékoliv náčiní venku déle než den, většinou se jeho kovové části ihned potáhnou rzí, kterou pak budete pracně odstraňovat. 


Nejhorší je ponechat například rýč, nebo rycí vidle zabodnuté v zemi. Pokud nemáte rýč například z ušlechtilé oceli, rychle zreziví a můžete se s ním téměř loučit. Pečovat o zahradní náčiní znamená kromě jeho očištění také bezvadné uskladnění. Ušetří vám to čas při jeho hledání a rovněž eliminujete nebezpečí úrazu. Šlápnout si na hrábě a dostat ránu násadou přímo do nosu, není zrovna příjemný zážitek. Kdo má stodolu nebo velkou garáž, ten má ideální podmínky pro uskladnění náčiní.

Buď si může zakoupit různé stojany nebo věšáky, na kterých bude náčiní přehledně uloženo. Ovšem správný kutil si může vyrobit nějaký úložný systém sám. Praktický je například pojízdný vozík s úchyty na nářadí i s dlouhými násadami. Můžete tak mít při údržbě zahrady všechno stále sebou a žádné náčiní se nebude nikde zbytečně povalovat. Malé nářadí, jako jsou motyčky, zahradní nůžky apd. se nejlépe přenášejí například ve kbelíku s mřížkou na ždímání mopu.


Nejdůkladnější péči byste svému zahradnímu náčiní měli věnovat po skončení sezóny a před jeho uložením na zimu. Důkladné vyčištění každé části náčiní je základem pro jeho funkčnost a dlouhou životnost. Nejprve bychom měli veškeré náčiní řádně opláchnout, zbavit jej všech nečistot a nezapomenout na různé záhyby a mezírky například mezi napojením násady na kovovou část.

Související:  Nepřehánějte to s kompostéry

437631955_c2936e1e2e_b

Pak náčiní necháme vyschnout na podzimním sluníčku. Kovové části ochráníme nejlépe tak, že je potřeme mastným hadrem. K tomu je vhodný například petrolej, vyjetý olej nebo řídká vazelína. Dřevěné násady se mohou ošetřit lněným olejem nebo voskem na parkety. Na zimu je nutné uskladnit zahradní náčiní v suchém prostředí a nikoliv například ve vlhkém sklepě.