Mulčování
Principem mulčování je rozsekání trávy na drobné kousíčky, které se pak vrátí na trávník nebo k rostlinám, kde poslouží jako hnojivo a ochrana proti vysychání půdy. Jedná o naprosto ekologickou péči o trávník, která navíc šetří čas i peníze.
Také je to pohodlnější při sekání, neboť odpadá vyprazdňování sběrného koše na trávu, likvidace posečené trávy a používání travních hnojiv. Posečená tráva totiž obsahuje dusík, který je potřeba pro zdravý růst hustého a sytě zeleného trávníku. Je nutno podotknout, že mulčování je ideální pro travnaté plochy lučního typu, zatímco dokonalé okrasné trávníky vyžadují zcela jinou péči.
Jak velké množství trávy na zahradě vyroste
Na jednom metru čtverečním trávníku narostou až 2 kg travní hmoty za rok. U trávníku s plochou 1000 m2 jsou to tedy dvě tuny travní hmoty! Ekologická likvidace formou vyvezení odpadu nebo kompostování přitom není vždy možná. Lidé na venkově včetně chalupářů vozili do nedávna travní odpad do lesa. Zbytečně si tak hyzdili životní prostředí a zatěžovali své svědomí. Dnes jsou v obcích rozmisťování kontejnery na biologický odpad. To jsou zbytečné starosti, neboť by stačilo mulčovat, tak je to běžné třeba v USA. Mnoho lidí má doma sekačku, která funkcí mulčování disponuje, ale její majitel ji nevyužívá. Přitom stačí dodržovat pár jednoduchých zásad.
Zásady mulčování
Především je nejlepší mulčovat za sucha, jelikož mokrá tráva se lepí na šasi a na kolečka a odpadává ve větších nevzhledných kusech. Kousky trávy se za mokra lepí také na nohy či na boty, proto je lepší v okolí domu a bazénu trávu sbírat. Ideální je zkracovat trávu o co nejmenší část (zhruba 1/3), což vyžaduje častější sekání. Počítejte s tím, že během prvního roku mulčování nebude trávník nejkrásnější. Rozklad totiž zpočátku trvá déle, protože nedostatečně hnojené trávníky mívají chudý mikrobiologický život. Po zhruba dvou letech mulčování se mikroživot zlepší a obsah humusu v půdě se zvětší přibližně o 2%, což znamená asi 250 kg rašeliny na 100 m2.
Další výhody i nevýhody mulčování: omezuje vysušování půdy a podporuje stejnoměrnost a hustotu travního drnu. Nezabrání šíření semínek plevele, naproti tomu vitální trávník lépe odolává plevelům a mechu a zachovává si původní druhové složení.
Druhou variantou je mulčování kolem stromů a okrasných dřevin. Zabráníme tím růstu plevele a udržíme půdu stále vlhkou.
Zanechat odpověď