Naučte se vysazovat ovocné stromky

Vysazování ovocných stromků patří k nejdůležitějším činnostem při budování zahrady. Stromy ji ovlivní na dlouhé roky a většinou i pro několik generací. Proto je potřeba výsadbě věnovat velkou péči, výběrů druhů a místu výsadby. To je již ale jiné téma.


Před výsadbou

Než začneme sázet, máme na výběr několik možností, jak získat malé stromky. Můžeme si je samozřejmě vypěstovat ze semínka, ale lepší je koupit si stromek již vzrostlý, někdy je i naroubovaný. Lepší je samozřejmě kupovat sadbu u osvědčených prodejců, kde má stromek jmenovku a další potřebné údaje. Výhodné jsou kontejnerové stromky, které již mají dostatečně vyvinutý kořenový systém.

farming-1031649_960_720

Doby výsadby

Stromky, případně i keře, nejsou tak háklivé na dobu vysazování jako jiné rostliny, přesto se ale doporučuje jaro či podzim do doby, než začne mrznout. Zvláště to platí u stromků, které jsme kupovali jako prostokořené, tedy bez balu či kontejneru. Při koupi stromku ho co nejrychleji zasaďte, je dobré kořeny namočit do vody, ale jen nejvíce na 24 hodin, jinak je zahrňte vlhkým pískem, pilinami či zeminou.

Jáma a zásyp

Při kopání jámy by se hlína neměla dávat pryč, i když je třeba písčitá nebo kamenitá, ale je ji třeba smíchat s kompostem či zahradním substrátem. Tak totiž splyne s okolní zeminou. To je důležité třeba pro zavlažování, růst kořenů apod.

Jak hluboko kopat? Jáma by měla pojmout celý kořenový systém. Raději tedy větší než menší, zvláště, přisypáváme-li upravenou zeminu.

Ne přesně ve středu zatlučeme kůl či lať, který bude sahat až do koruny stromku, kterému bude oporou před větrem a nepřízní počasí, než sám zakoření. To bývá asi jednu sezonu, ale nemusíme spěchat ani s odstraněním kůlu.

Související:  Naučte se vybírat rostliny do zahradního jezírka

seeds-1217133_960_720

Jámu zalijeme bohatě vodou

Stromku bychom měli přes vsazením ostříhat porušené kořeny, po vsazení do jámy se pak přihrne zemina. Nad kořeny by měl stromek míz zasypáno kolem 10 cm své délky. Velké udusávání se ale nedoporučuje, spíše pak dosypávání, až si postupně zemina sedne zaléváním a propadáváním přes kořeny.

Zalévání

Stromek zalijeme hned po vsazení do jámy a zasypání. Tady se vyplatí, že čím více, tím lépe, samozřejmě to ale nesmíme přehánět, aby nám proud vody nevynesl veškerou hlínu z jámy. Minimálně rok bychom měli stromek zalévat pravidelně a dle potřeby. Zvláště na podzim bychom měl stromek zaklít, aby si stačil vytvořit dostatečnou zásobu na zimu.

Poslední úpravy

Čerstvě vysázenému stromku zkrátíme větvě tak, aby byly v rovnováze s kořeny. Měly by se odstranit asi dvě třetiny letorostů v délce. Podpoříme tak růst stromku, pravidlem je, že čím víc zkrátíme, tím stromek rychleji roste. Řezání je nutné u peckovic, zejména u broskví.