Proč mulčovať stromy
Mnohé zahrádkářské autority tvrdí, že pod stromy musí být pokopané. Že i rybíz a angrešt či jiné drobné ovoce musí růst na keřích, které jsou na zrytých / okopáných záhonech. V našich zahradách (té staré a malé i ten nové a velké) však nic takového nenajdete. Nejdříve jsme pro sousedy byli líní, potom divní a nyní se námi inspirují. Přišli na to, že my zbytečnou práci neděláme a tak ji nechtějí dělat ani oni. Vidí, že my máme výsledky i bez toho, abychom dělali něco jen proto, že se to tak vždy dělalo. Už mulčují i stromy.
Mulčování je nastýlání přírodního materiálu. V našem případě se jedná o slámu nebo seno. Nebo spadané listí. Nastýlka přikrývá zem, nedovolí růst ani trávě ani jiným rostlinám. Brání vypařování vody větrem i sluncem. A zimě brání zamrznutí půdy do velké hloubky, což by ohrozilo kořenový systém stromu.
Zastánci okopávání stromů argumentují, že zem pak dýchá a tráva, která je velmi konkurenční, neodebírá stromu živiny ani vodu. Já k tomu jen tolik, že bych se bál mít v zahradě stromy, které by měly takové kořeny, jako tráva. Proto máme normální stromy a ty mají kořeny v úplně jiné hloubce, jako tráva, takže se nemusím bát, že by tráva, kdyby pod stromy rostla, odebírala stromečkům živiny.
A také to, že pod vrstvou mulče je zem kyprá, ne ulehnutá jako ta okopaná po dešti nebo zálivce. No ale koho baví okopávat, může po každém dešti vzít motyku a vzhůru pod stromy. Jen dejte pozor, abyste tou motykou nepoškodili kořínky stromů. No a kyprá půda nemá problém dýchat.
No a ještě jednu věc. Když máte pod stromy namulčované, neroste tam tráva. To jsem už říkal. No a když tam tráva neroste, netřeba ji sekat. Tedy nemusíte křovinořezem nebo vyžínačem chodit tak blízko ke stromům a tudíž nehrozí, že byste strunou nebo kotoučem poškodily kmen stromu.
Zanechat odpověď