Vysévat semena nebo sázet sazenice?
Uvedená otázka se zdá být zbytečná. V našich končinách bývá zvykem, že papriky, rajčata nebo kedlubny se vysazují ze sazenic, někdo to dělá i s okurkami, ale kořenová zelenina se vysévá do půdy ze semen. Podobně i hrách nebo fazole. Základním principem při rozhodování, zda vysévat do půdy nebo dělat nejprve sazenice, je teplota půdy a doba klíčení, které rostliny vyžadují. No ale v posledním období začíná do celého procesu „mluvit“ další faktor. I když i ten souvisí s teplotami.
Že se mění klima kolem nás si všimnul snad každý, kdo není slepý a hluchý. Bez ohledu, co si kdo myslí o příčinách a následcích, zda bylo dříve vejce nebo slepice, se cosi děje. A výsledkem změn je kromě jiného i posouvání „podnebné čáry“ směrem na sever (na naší polokouli). Začínají být u nás přijatelné podmínky pro život pro takové organizmy, které jsme tady před lety neměli. A současně mírnější zimy už nelikvidují takové množství organizmů, jak jsme byli zvyklí. Zkrátka škůdci přezimují a začínají být aktivní už brzy na jaře. Už jste viděli v březnu plzáky obžrané narcisy nebo jiné mladé rostliny?
Je fajn mít vegetační dobu o téměř měsíc dřív, než bývalo zvykem, protože může být dříve i úroda a často vydrží až do prvních mrazů v říjnu, jen vám ji nesmí zničit v zárodku. A když jsme jeden rok vysévali okurky a dýně už potřetí, příští rok jsme pro jistotu jako sazenice připravili i okurky i hokaido. Hotové rostlinky mají větší šanci odolat půdnímu životu, než prosté semínka. A navíc, jestli k oteplení na jaře přichází rychleji a za kratší dobu, je příprava sazenic u zeleniny, u které to nebývalo zvykem, velkou výhodou.
Netradiční ochrana výsevu
Máme malého pejska, který na jaře „pouští“ celkem dost srsti. Napadlo nás použít ji jako hnojivo, rohovinu. Do výsevné jamky na dno jsme dali za hrst srsti, na to semínko a zasypali zeminou. Ani jedno takové semínko nebylo poškozené. Všechny rostlinky vzešli a prosperovali. Že by srst ze psa, kterého nekoupeme nijakým šampónem, protože je celý čas jen venku, vadila půdnímu hmyzu? Ověříme další sezónu. Možná na nové problémy pomůžou nová řešení 🙂
Jsou krajiny, kde všechnu zeleninu sazí jako sazenice, právě pro bujný život v půdě, který semena zlikviduje, ale rostlinám nevadí. Teď se tento problém dostává i k nám. Musíme hledat řešení, chceme-li dále pěstovat zeleninu. Jedním z nich je i příprava vlastního osiva, aby nás nemrzelo, kolik korun za kupované osivo vám půdní příšerky zase sežraly. A abychom ho měli dost na výsev i přípravu sazenic. A případně pro neúspěšné sousedy, kteří se odmítly přizpůsobit nové situaci.
Zanechat odpověď