Budujeme skalku – 1. díl

Skalka je vhodným řešením, pokud chceme využít nějakého prázdného prostoru na zahradě. Výhodné je to i pro lidi, kteří nemají příliš času věnovat se zahradě, okopávat, plít, zalévat a provádět jinou nezbytnou a pravidelnou činnost. Skalka totiž vydrží bez jakékoliv údržby i několik týdnů.


Proto můžeme třeba i v horkém létě odjet na dovolenou, aniž bychom se museli starat o zavlažování skalky. Přes všechny tyto výhody, nebo právě proto, abychom jich mohli užívat, je však třeba při zakládání skalky dodržet některá pravidla a zásady. Skalka by neměla být jen opuštěným koutem, kam položíme několik kamenů a mezi ně vysadíme skalničky v domnění, že se jim bude dařit bez naší pomoci. Budování skalky začíná už samotným výběrem vhodného místa. Je známo, že skalničky rostou většinou na horských stráních, kde mají především dostatek světla.

39450843_ed9441c9cc_o

Proto musíme i skalku budovat tak, abychom vytvořili pro alpinky, jak se skalničkám také říká, optimální prostředí. Ideálním místem pro skalku je přírodní svah na pozemku obrácený na východní, nebo alespoň na jižní stranu, kde již od rána svítí sluníčko. Pokud na pozemku vhodný svah nemáme, můžeme si ho vytvořit například ze stavební sutě na níž navršíme zeminu. Ovšem skalku lze budovat i na rovině. Nikdy by to však nemělo být pod stromem, zvláště listnatým.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Přípravné práce začneme vyčištěním vybraného prostoru. To znamená odstranění trávy a plevele do hloubky alespoň 30 cm. Pak následuje nasypání silné vrstvy štěrku, která vytvoří dokonalou drenáž, neboť skalničky hubí přemokření. Teprve na štěrk se navrší zemina, která by měla být lehká. Můžete použít i běžnou ornici, ovšem pokud je těžká, což zjistíte tak, že vám v ruce bude držet pohromadě, můžete ji provzdušnit smícháním s pískem nebo sutí z lomu.

Související:  Dětský ráj na zahradě vybudujete rychle a snadno

662298096_ada9248f7b_o

Při přípravě zeminy je třeba vycházet z potřeb skalniček. Proto se nejprve v obchodě či na různých výstavách informujte, jaký druh zeminy jednotlivé rostlinky potřebují. V případě, že si nevíte rady, je nejlepší použít normální hlínu smíchanou s listovkou, rašelinou, pískem, štěrkem a kompostem. Touto lehkou a vzdušnou směsí nic nezkazíte. Skalničkám, které jsou zvyklé na suché prostředí, přidejte více písku nebo štěrku, naopak vlhkomilným rostlinkám bude vyhovovat přidání rašeliny.