Jak funguje odvodnění naší zahrady

Jednou vidět je lepší než stokrát číst a proto budete mít možnost vidět video, poprvé na tomto webu z naší nové zahrady. Spolu se mnou se podíváte, jak fungují dočasné odvodňovací systémy v zahradě, které nám pomáhají zbavit se přebytečné vody. Náš pozemek je jeden z dvaceti v ulici pod svahem, tak mě zajímalo, proč je voda jen v našem a v jiných je jí méně. A vykopal jsem systém kanálků a sběrných jam. Jak to vypadá po dešti?


Už při koupi pozemku jsme věděli, že naším problémem nebude nedostatek vody, ale její přebytek na jaře a na podzim. Přechod ze dvora do zahrady byl problémový, několik metrů jsme museli projít po rozbahněné trávě. Jako první opatření jsme vykopali stružku vedle plotu, aby voda z tohoto místa mohla odtéci dolů dvorem až k bráně a do uliční kanalizace. Stále to však neřešilo otázku, odkud se tato voda v trávě bere, i několik dní po deštích. Odpověď mi pomohl najít můj strýc, který nás koncem léta navštívil a zasvětil mě do práce s proutky. Od té doby si umím najít na pozemku vodu, zejména toky vody v hloubce asi půl metru pod povrchem, které tečou na rozhraní humusu a jílového podkladu, v štěrkových podzemních potůčcích.

rozbahněný dvůr na jaře

Takže jsem si prošel pozemek, zjistil, že voda přitéká šikmo z boku a hlavní problém způsobuje sousedův dům, jehož základy zastavují vodu, ta proniká k povrchu, podmáčí trávník a potom odtéká novou stružkou pryč.

Navrhl jsem řešení, které vodu v podzemních proudech přerušuje a odvádí do stružky ještě dříve, než se „opře“ do základů domu a vlhčí nám trávník. Asi ve třech čtvrtinách šířky zahrady jsem v dolní části prokopal příčně stružky a zejména sběrné jámy v místech, kde tekly proudy pod trávou. Při hloubení asi půlmetrových jam se objevila voda a než jsem stihl vyhloubit stružky, byly plné vody. Dno jam i stružek je pod úrovní proudů, aby voda z nich vytekla a nemohla pokračovat dál po pozemku k domu. Už po třech dnech bylo cítit, že chodíme po tužší zemi a i proutky ukázaly, že zde už voda neproudí.

Související:  5 výhod bydlení v domě

odvodňovací stružky na zahradě

Přerušil jsem několik významných proudů níže v zahradě, ale vyšší proudy jsem nechal aktivní, jedná se o trvalé zavlažování rostlin a stromů i vrb. Část vody se dostává vedle základů sousedova domu dolů, ale máme tu mimo jiné i několik desítek sazenic vrby, z níž proutky používáme na oplocení i proutěné výrobky. Vody se nejen zbavujeme, ale ji zejména využíváme. To je vlastně i princip permakulturní zahrady – udržovat rovnováhu v přírodě a využívat její přirozené procesy ve svůj prospěch. Odvodňujeme opravdu jen přebytečnou vodu.

Mnozí nám radili drenáž, betonové odvodňovací výrobky, tuny štěrku na zpevnění. No my plánujeme jezírko s bahenními rostlinami. Mnozí si za drahé peníze staví umělé potůčky se zásobní nádrží a čerpadlem. Platí za jeho stavbu i provoz. U nás voda teče zdarma.

Videa ukazují, jak proudí voda vykopanými stružkami v zahradě i dole u dvora. Přestože malé potůčky, je to za hodinu neuvěřitelné množství vody. To je voda, která dříve zůstávala v trávníku a bránila nám normálně po zahradě chodit.

A zvuky, které ve videu slyšíte, nejsou dodatečný hudební podmaz, to jsou skutečné zvuky naší zahrady v podvečer.