Jak na japonskou zahradu

Japonská zahrada je způsob úpravy okrasné zahrady v japonském stylu. Kromě typických dekoračních prvků je třeba dbát na přirozenost a jednoduchost. Zakomponování všech prvků musí být citlivé, jelikož typická japonská zahrada musí vyjadřovat především harmonii, a poskytovat klid pro odpočinek a meditaci.


Proč si japonskou zahradu pořídit

Japonsko má nedostatek volné půdy, a proto se lidé od nepaměti museli spokojit s malým prostorem, na kterém si budovali okrasnou zahrádku. To může být inspirací i pro nás, pokud máme u domu malý prostor. Hlavním posláním japonské zahrady je navození atmosféry klidu, míru a harmonie. Japonská zahrada musí poskytovat nejen pastvu pro oči, ale také možnost relaxace po práci. Japonská filosofie je založena na myšlence, že každý kámen, písek, větvička či voda mají svůj význam a vše dohromady podléhá neměnným pravidlům.

landscape-322100_640

Jak začít

Na japonskou zahradu vám stačí pouze malý prostor ideálně v polostínu, nikoliv na přímém slunci. Nejdůležitější je vyváženost a harmonie, a proto je potřeba již při modelování terénu myslet na konečnou podobu, kde budeme pěstovat dřeviny, kudy poteče potůček a kam umístíme jednotlivé prvky.

garden-896568_640

Pokud jde o potůček, je pravdou, že jedním z hlavních prvků japonské zahrady je voda. Potůček, okrasné jezírko, malý vodopád, to vše jsou kouzelné prvky, které každé okrasné zahradě dodají na atraktivnosti. Ovšem pokud nemáme vodu k dispozici, lze vytvořit alespoň náznak potůčku, a to například v podobě oblázků či jiného okrasného kameniva.

Prvky japonské zahrady

V japonské zahradě má každý prvek svůj význam a symboliku. Dřeviny se nenechávají příliš přerůstat, oblíbené jsou především bonsaje. Japonsko je typické také zenovou zahradou, kde je málo, nebo úplně chybí rostliny. Hlavními prvky jsou kámen, dřevo a voda.

Související:  Zahradní architekt aneb dopřejte si krásnou zahradu

japanese-maple-512945_640

 

Pokud chcete mít klasickou barevnou japonskou zahradu, pořiďte si například japonský javor, který se na podzim krásně zbarví. Barevnost dodají také azalky, rododendrony nebo dřevité pivoňky.

K typickým prvkům patří obloukové můstky, zajímavě tvarované kameny, sošky budhů a další dekorace, ovšem nejdůležitější je dodržet přirozený a jednoduchý styl.