Jak používat fermež

Fermež má velmi široké využití, jedná se o upravený lněný olej, který se získává ze sušených zralých semen lnu setého lisováním za studena. Fermeže se používá k napouštění, čili penetraci dřeva a betonu pod následné nátěry barvou.


Lze jí natírat i fasády domů, díky čemuž je fasáda omyvatelná vodou. Existuje několik druhů fermeží s různými vlastnostmi. Nejčastěji se používá fermeže na dřevo, u kterého tak vynikne jeho přirozená krásná struktura. Fermeží lze ošetřovat dřevěný nábytek, okenní rámy, podlahy, ale i zahradní nábytek, pergoly, dětské houpačky atd. Na dřevěné plochy se nanáší měkkým hadříkem, štětcem nebo i válečkem.

6283279821_8ccbd7f0b6_o

Do dřeva se vtírá tak, aby se na jeho povrchu vytvořil hladký a jednolitý film, který je nutné pečlivě zapracovat. Takto napuštěné dřevo je velice odolné i v exteriéru a dlouhou dobu si zachová svůj přirozený lesk a přírodní vzhled. Lepší pronikání nátěru do dřeva i rychlejší schnutí lze podpořit naředěním fermeže technickým benzínem. Druhou možností k dosažení stejného účinku je zahřátí fermeže, což se ale musí dělat velice opatrně, neboť fermež se může snadno vznítit.

9569873329_f6d4c04b31_b

Po dokončení nátěru, nebo namáčení, které lze aplikovat u malých předmětů, je třeba nechat povrch řádně oschnout a pak důkladně vyleštit. Nejdříve je dobré povrch dřeva přeleštit suchým kouskem velmi jemno celové vaty, přičemž se musí postupovat ve směru vláken. Tím se dosáhne hedvábného lesku. Nakonec se ještě použije čistý měkký hadřík, který se odstraní zbytky prachu.

5966566614_b8e0698d4f_b

Nátěru fermeží se hodně lidí vyhýbá. Platí to například o okenních rámech, dveří apd. Důvodem je velice dlouhá doba schnutí, takže tyto předměty nelze dlouho používat. Pokud napustíte okenní rámy fermeží, musíte je po zaschnutí dobře obrousit, jelikož fermež je velice mastná a dlouho lepí. Z těchto důvodů lze fermež nahradit v současné době kvalitními lazurovacími laky, které splní stejnou službu jako fermež.

Související:  Kreativní zkrášlování stěn

Zdroj obrázků: flickr.com (Chris RubberDragon, Robert Wallace, Bart Everson)