Jak správně krmit ptáčky?
I když většina lidí přikrmuje opeřené obyvatele našich zahrad už od listopadu, hlavní starost o ně nás teprve čeká. Leden a únor jsou totiž z hlediska dlouhodobých průměrů nejstudenější měsíce, a tak je potřeba sýkorkám, brhlíkům a dalším se sháněním potravy, ke které se díky nepřízni počasí sami nedostanou, opravdu výrazné pomoci. A co jim nabídnout, případně kam zob umístit?
Prví otázkou je, kam budeme potravu pro ptačí obyvatele zahrady umisťovat. Sypání zrní na ometené parapety nebo pod stromy a keře moc dobré není. Nejlepší je klasické krmítko. To musí být přiměřeně velké a prostorné, aby se do něj vešli i větší ptáčci. Můžeme ho buď sami vyrobit anebo zakoupit v zahradnických prodejnách. Výběr je opravdu veliký. Od jednoduchých pro několik sýkorek až po patrové stavby, do nichž se v každém podlaží dá umístit specifická potrava pro jednotlivé druhy opeřenců.
Jednotlivé části krmítka
Mezi nejdůležitější části krmítka patří zcela jisté střecha, která má mít velký přesah, aby chránila krmení před deštěm nebo sněhem. Dobré je i nízké, asi dvoucentimetrové zábradlí, chránící krmivo před odvátím silným větrem. Důležité je, aby bylo krmítko vyrobeno v přírodních barvách. Zářivé a pestré barvy by ptáky spíše odradili. Z krmítka má být dobrý výhled na všechny strany, aby ptáci neměli strach ze skrytého nebezpečí a aby mohli kdykoliv odletět libovolným směrem.
Krmítko můžeme postavit na vyvýšený dřevěný sloup nebo ho zavěsit na místo, kde ptáky nic nebude rušit ani ohrožovat, ale kde si je můžeme dobře prohlédnout. Možná se budete divit, kolik pestrobarevných druhů se vyskytuje ve vaší zahrádce.
Nejčastějšími strávníky u vašeho krmítka budou asi sýkorky, zvonek zelený, vrabec a kos černý. Ale taky stehlíci, brhlík lesní, pěnkava, čížek nebo drozd. Každý z těchto ptáků má svou oblíbenou potravu. Například kos si pochutná na bobulích ptačího zobu a jeřabin či zbytcích černého bezu, sýkorky zase dávají přednost loji a olejnatým semenům slunečnic, máku nebo zbytkům ořechů. Brhlíkům můžete zavěsit na větve lojové koule ze zahradnických prodejen.
Co do krmítka nepatří
I když si lidé často myslí, že ptáčkům přilepší tím, co doma zbude, není to tak. Do krmítek zásadně nepatří slané či kořeněné zbytky potravy, syrová rýže, kokos, chléb. Ten v trávícím traktu ptáků zbobtná a ti často na to uhynou.
A ptáte se, proč ptáčky v zimě krmit? Na jaře a v létě, až se oteplí, zkonzumují kromě bobulí a různých semen i množství hmyzu, často více než je jejich hmotnost, za den. Tím pomáhají chránit naši zahradu, zejména ovocné stromy, před škůdci. Je to taková přirozená biologická ochrana našeho prostředí. A když v zimě ptáčky na zahradě přikrmujeme, zvyknou si na ni a neopustí ji ani v létě. A tehdy nám naši péči vrátí. My nemusíme ovocné stromy (tak často) postřikovat proti škůdcům a můžeme tak jíst zdravější ovoce.
Přikrmovat ptáčky v zimě se vyplatí.
Zanechat odpověď