Pěstování od semínek

Čím dál více lidí využívá svou zahrádku nebo balkón pro pěstování zeleniny a není divu, neboť doma vypěstovaná zelenina je levnější a zdravější. Navíc mnohým dělá radost, že si sami něco vypěstovali. Mnozí si kupují rostliny a jen si je doma přesadí, ale nebojte se sáhnout po semínkách a vyzkoušet si celý proces sami doma.


Co všechno budu potřebovat?

Jestliže jste se rozhodli, že si tento rok zkusíte vypěstovat rostliny sami od semínek, pak budete potřebovat pár věcí koupit, zejména semínka. Ty můžete koupit v každém supermarketu nebo v zahradnictví. Každý si může vybrat zeleninu a odrůdu, kterou má rád. Kromě semínek budete potřebovat také něco, do čeho je zasadíte. Pokud jste někdy sadili rostliny, tak jste je koupili v malých květináčích, jestliže je máte někde schované, můžete je použít, v případě, že jste je vyhodili, tak si buďto musíte pořídit nějaké podobné květináče anebo si můžete koupit mini pařeniště. Dále je potřeba hlína. Můžete koupit anebo si můžete vzít ze zahrádky, mnoho zahrádkářů doporučuje vzít krtince a do nich zamíchat trochu písku nebo substrátu. Poslední věc, která není nutná, ale bude se hodit je rozprašovač na vodu.

vyseté rajčata

Kdy můžeme začít?

Mnoho lidí se těší, až bude moci sázet semínka a pozorovat to, jestli z nich něco vyleze. Pravda je, že každé semínka se sadí trochu jindy. Například papriky jsou jedny z prvních, a proto se sadí už v únoru, rajčata se sadí v březnu a podobně. To, kdy se jaká zelenina sadí, najdete na zadní straně obalu od semínek. Stejně tak tam najdete i to, kdy a jak je vysadit ven, ale babské rady říkají, že ven by se mělo sadit až po zmrzlých mužích.

Související:  Díky mulčování překonáváme sucho

Jdeme na to

Když nastane čas první výsadby, měli byste si nachystat květináče nebo pařeniště, které naplníte hlínou. Pak stačí jen semínka zasadit do hlíny. Někdy je problém odhadnout ideální vzdálenost mezi semínky. Zahrádkáři využívají různé triky, jedním z nich je například pletivo od králíků, které je velmi jemné. Položí si ho na hlínu a do každé díry dají jedno semínko. Pravda je, že je to poměrně jednoduché a rychlé, ale pokud nemáte doma pletivo pro králíky, nemusíte si s tím lámat hlavu, nechte mezi semínky asi centimetr místa. Až je zasadíte, nezapomeňte je dobře zalít. Doporučuje se rozprašovač, aby se semínka pod silným proudem vody neposunuly. Dobré je použít odstátou vodu, což znamená, že si jí nalijete do rozprašovače pár dní předem.

výsev rajčat

Pokud jste semínka dobře zalili, měli byste je zakrýt. Ten, kdo má pařeniště, jen přikryje semínka víkem. Pokud máte jen květináče, nevadí, stačí, když semínka dáte do průhledného igelitového sáčku, aby se semínka zapařila a rychleji rostla. Ideální je mít semínka na okenním parapetu, neboť tam mají dostatek slunečního svitu.

Dá se to urychlit?

Klíčení semínek je poměrně dlouhý proces a někdy se bohužel může stát, že některá semínka nevylezou vůbec. Nemusí to nutně znamenat, že jste se o semínka špatně starali, protože mohla to být slabá semena. V případě, že byste chtěli mít rychleji zelené rostliny, pak to jde a to tak, že semínka nedáte do hlíny, ale na vatu, piják nebo toaletní papír, zalijete je pořádně vodou a necháte je vyklíčit. Až z nich začnou lézt zelené rostliny, tak je přesadíte do květináčů nebo do pařeniště.

Související:  Dobrá půda

A jak o semínka pečovat dál?

Nezapomínejte semínka pravidelně zalévat, aby měla dostatek vláhy. Vždy je dobré používat rozprašovač a mít odstátou vodu. Někteří do vody přidávají i hnojiva, aby podpořili růst rostlin, ale není to nutné. Pokud se o semínka staráte, nezbývá nic jiného, než čekat, až se ze semínek stanou rostliny.

Nebojte se vypěstovat si zeleninu od semínek, uvidíte, že vám to udělá velkou radost, protože klíčení semínek je takový malý zázrak.